Šachová olympiáda je aj spoločenská udalosť

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Tromsö 7. augusta (TASR) - Jednotkou slovenského mužského tímu na 41. Šachovej olympiáde v Tromsö je Ján Markoš. Napriek rozpačitým výsledkom i výkonom v uplynulých troch kolách, po ktorých sa Slovensko prepadlo až na 78. miesto open turnaja, si 29-ročný veľmajster naplno užíva atmosféru prestížneho podujatia.

"Šachová olympiáda je veľmi dôležitá šachová súťaž, ale tiež veľká spoločenská udalosť. Nadnesene poviem, že keby na hraciu miestnosť spadla bomba, zmizol by celý šachový svet zo zemského povrchu. Je tu naozaj každý, kto v šachu niečo znamená. Je to naozaj super stretnúť známych a kamarátov, ale aj ďalších skvelých hráčov, ktorých môžeme vidieť naživo len veľmi zriedka," povedal pre TASR Markoš.

Jeho obľúbeným tímom je Česko, ktoré v doterajšom priebehu zaknihovalo štyri víťazstvá a jednu prehru. "Fandím Čechom, pretože si myslím, že aj oni fandia nám. Medzi nami sú priateľské vzťahy. Oni majú výrazne lepší tím, ktorý môže dosiahnuť úspech a ja im ho doprajem. O titul sa však pobije šesť, možno až osem krajín. V šachu je ťažšie tipovať, kto vyhrá olympiádu, ako povedzme kto získa titul majstra sveta vo futbale," dodal Markoš, ktorý štartuje na svojej šiestej olympiáde. Debutoval v roku 2000 v Istanbule.

Počas partie, keď jeho súper rozmýšľa nad ťahom, sa Markoš prechádza po hracej miestnosti a "hodí očkom" na stôl domáceho miláčika a svetovej jednotky Magnusa Carlsena. "Vidieť naživo majstra sveta je pekné, ale býva okolo neho veľa ľudí a niekedy sa mi nechce medzi nich predierať," vraví so smiechom Markoš, ktorý vyzdvihol prácu organizátorov. "Myslím si, že urobili maximum, čo mohli. Sme vďační, že môžeme byť na takomto krásnom mieste. Tromsö je malé mesto a má obmedzené možnosti. To znamená, že niektorí musia cestovať do hracej sály z väčších vzdialeností a na toalety sa chodí do unimobuniek, ale to vôbec nie je dôležité," uzavrel rejtingový líder slovenského tímu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.