Americký krížnik USS Vella Gulf opäť vstúpil do vôd Čierneho mora

Americké lietadlové lode USS Theodore Roosevelt (vpravo), USS Carl Vinson (2. sprava) a krížniky s riadenými strelami USS Vella Gulf (2. zľava) a USS Antietam. Foto: TASR/AP

Brusel 7. augusta (TASR) - Americký raketový krížnik USS Vella Gulf vstúpil dnes do vôd Čierneho mora za účelom "zaistenia bezpečnosti a stability v regióne." Vyjadrenie velenia VI. americkej flotily priniesla tlačová agentúra Agerpress.

"Úlohou krížnika je zlepšenie operačnej spolupráce na dosiahnutie spoločných cieľov a preukázanie odhodlania posilniť kolektívnu bezpečnosť spojencov a partnerov NATO v tomto regióne," uvádza sa v tlačovom komuniké amerického námorníctva.

Americký krížnik v poslednej dobe už bol niekoľkokrát v Čiernom mori. Naposledy vstúpil do vôd Čierneho mora 7. júla.

V posledných mesiacoch, v súvislosti s napätou situáciou na Ukrajine, sa vo vodách Čierneho mora objavilo viacero vojnových plavidiel vybavených raketometmi a najmodernejšou technikou. Ide o americké torpédoborce USS Donald Cook a USS Truxtun, americkú fregatu USS Taylor a francúzske fregaty Dupleix a Dupuy de Lome.

Rusko zareagovalo zakaždým, keď sa tieto lode zjavili v Čiernom mori. Moskva požaduje striktné dodržiavanie ustanovení Dohovoru z Montreux. Dokument podpísaný v roku 1936 obmedzuje množstvo a dobu prítomnosti vojnových lodí z iných krajín než tých, ktoré susedia s Čiernym morom.

Ruskí experti v súvislosti s koncentráciu vojnových lodí NATO v Čiernom mori hovoria o "napínaní nervov" a o "agresívnom tlaku" na Rusko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.