Kniha na týždeň: George R. R. Martin: Hra o tróny

Hra o tróny Foto: wwww.book.review.sk

Bratislava 9. augusta (TASR) - Vláda samozvaného kráľa je v ohrození. Nebezpečenstvo sa šíri zo všetkých strán a na železný trón chce zasadnúť nejeden muž, aby mohol vládnuť siedmim kráľovstvám.

Hra o tróny rozpráva príbeh, ktorý prechádza z krutej krajiny ľadu do letného kráľovstva epikurejského bohatstva, kde sa rozpletajú osudy lordov a dám, vojakov a čarodejníkov, vrahov a zloduchov, spojené v časoch zlovestných znamení. Záhadná skupina bojovníkov s mečmi z neznámeho kovu, kmeň divochov, privádzajúci ľudí do šialenstva, krutý dračí princ, ktorý vymení svoju sestru za trón, dieťa strácajúce sa v súmraku medzi životom a smrťou a odhodlaná žena, ktorá sa vydáva na zradnú cestu, aby ochránila všetko, čo je jej drahé. Uprostred celého tohto diania, príbehov plných tragédií a zrady, spojencov aj nepriateľov, visí osud rodu Starkovcov na vlásku. Z každej strany čelia útokom a snažia sa zvíťaziť v najkrutejšej z bitiek – v hre o tróny.

George R. R. Martin je skúsený spisovateľ a scenárista, ktorý má na konte nejednu knihu. Najväčší úspech však zožala jeho sága Pieseň ľadu a ohňa, ktorá má zatiaľ v origináli vydaných päť kníh. Na Slovensku vyšla jej prvá časť pod menom Hra o tróny pred pár týždňami vo vydavateľstve Tatran. Na námet tejto ságy je natáčaný veľmi úspešný seriál Hra o tróny, ktorý vysiela stanica HBO.

Hra o tróny je kniha pomerne veľkých rozmerov, avšak jej príbeh vás chytí za srdce už od prvej stránky. Martin je autor, ktorý vie, ako upútať čitateľovu pozornosť a tiež vie, ako si ju udržať. Medzi jeho "lahôdky" patrí aj časté zabíjanie hlavných hrdinov. Nikdy neviete, kedy váš favorit príde o hlavu. Na jednej strane sú tieto jeho praktiky veľmi kruté, no ak sa na to pozriete z druhého uhľa pohľadu, zistíte, že práve vďaka tomu sú jeho knihy také úspešné a obľúbené.

Autor vo svojich knihách vytvoril samostatný svet, ktorý si žije svojím životom. Presne ako ozajstný, aj ten jeho svet má bohatú históriu, rozvinutú krajovú kultúru a rodové dedičstvá, ktoré sa tiahnu stáročia do hĺbky. Svet, ktorý vytvoril, by sa dal najlepšie prirovnať k nášmu stredoveku, kde králi žili v hradoch a dámy nemali na starosti nič iné len vyšívanie a zabávanie mužov. Mladí chlapci sa stávali rytiermi a deti dospievali veľmi skoro.

V knihe Hra o tróny sa striedajú napínavé boje s odľahčenými opismi krajiny a ľudí. Keďže ich tam je veľa, niektorým by sa text mohol zdať napísaný veľmi obšírne, no je tiež pravda, že každý opis si zaslúži svoje miesto v knihe. Veď každý z nich je prepracovaný do detailov a každý nás aj postupne posúva k napínavému záveru, v ktorom sa dozvieme nejedno prekvapenie. A to prinúti dychtivo očakávať ďalšie pokračovanie.

Kniha je určená predovšetkým mužským čitateľom. Nevravím, že by sa nemohla páčiť aj ženám, ale tie by mohlo od čítania odradiť príliš časté detailné opisovanie krvavých bojov a vrážd. Knihe tiež chýba nádych romantiky, ktorý majú ženy tak rady. No pokiaľ ide o mužské publikum, nenájde sa asi nikto, koho by Hra o tróny neokúzlila.

Ak by ste sa čítať zdráhali pre objem knihy, odporúčam začať najskôr pozerať televízny seriál, ktorý vás na knihu doslova navnadí. Kvalita spracovania seriálu je pomerne vysoká a najmä dosť presne sa drží knižnej predlohy. Televízne spracovanie vám dokáže tiež navodiť tú správnu atmosféru a budete si vedieť lepšie predstaviť ako hlavné postavy, aj krajinu, ktorá ich obklopuje.

Autor recenzie: Lucia Čulenová
Autor knihy: George R. R. Martin
Vydavateľstvo: Tatran
Počet strán: 656, tvrdá
Jazyk: slovenský
ISBN: 978-80-222-0701-0
Dátum vydania: 27. júla 2014

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.