Trasy projektu Bajkom k tajchom už prilákali aj Japoncov i Belgičanov

Ilustračná snímka Foto: TASR/Michal Svítok

Banská Štiavnica 11. augusta (TASR) - Celkom 250 kilometrov cyklistických trás rôznej obťažnosti láka do Banskej Štiavnice a okolia množstvo bajkerov nielen zblízka, ale aj zďaleka. Projekt Bajkom k tajchom, v rámci ktorého sa začali tieto trasy budovať, vznikol ešte v roku 2008. Za tento relatívne krátky čas si trasy a celý projekt získali množstvo priaznivcov.

Návštevníkov je z roka na rok viac, a to bez veľkej marketingovej podpory. "Z Bratislavy ste tu za dve hodiny a ubytovanie je tu pre každú peňaženku. Na trasách okrem Slovákov stretávame Čechov, ale aj Belgičanov, videli sme aj Japoncov. Špecialitou trás Bajkom k tajchom je, že spájajú tajchy, banícke pamiatky a nádherné výhľady. Tajchy sú malebné, do krajiny harmonicky vrastené jazerá, ktoré kedysi vybudovali baníci. Nie je nad to, na trase okúpať sa v tajchu ukrytom kdesi v lese. Pri niektorých nestretnete ani živáčika," hovorí riaditeľ oblastnej kancelárie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica Igor Kuhn.

Cieľom projektu je budovanie trás v regióne obce Hodruša-Hámre. Dnes majú horskí cyklisti v Štiavnických vrchoch k dispozícii viac ako 250 kilometrov vyznačených trás. Sú rozdelené do troch oblastí: hodrušskej, belianskej (okolo Banskej Belej) a vyhnianskej (v okolí obce Vyhne). Každá oblasť má viacero okruhov a spojok medzi nimi. Oblasti sú medzi sebou tiež pospájané spojkami, jedna z nich vedie priamo cez mesto Banská Štiavnica a krásnu štiavnickú Kalváriu. "Okruhov a spojok je dohromady 24, tak ako tajchov. Spojky umožňujú trasy medzi sebou rôzne kombinovať, okruhy umožňujú vrátiť sa na miesto štartu trasou, ktorú ešte nepoznáte. Na mape sú označené vstupné miesta, kde možno zaparkovať a nájsť informačnú tabuľu," vysvetľuje Kuhn.

Aj pre náročnejších bajkerov

Špecializácia na zážitok z prírody, tajchov a pamiatok a rovnako snaha o bezpečnosť predurčuje podľa jeho slov trasy pre rekreačných bajkerov a rodiny s deťmi. "Máme pre nich pripravenú rodinnú zónu, ktorá vedie po bývalých banských jarkoch. Tie kedysi zberali dažďovú vodu do tajchov, majú preto skoro nulové prevýšenie a sú dostatočne široké, aby ich zvládli aj deti okolo piatich rokov," podotýka Kuhn. Na svoje si tu však podľa neho prídu aj náročnejší bajkeri. "Hory sú tu strmé a z 250 km si už vyberie hádam každý," dodal.

Iba pred pár dňami skončili Štiavnické Gold Race, účastníci maratónu aj cestných pretekov podľa Kuhna vysoko hodnotili náročnosť a zjazdnosť trás a ich krásu. "Snažíme sa, aby to tu bolo pre celú rodinu. Vo Vyhniach pri ihrisku vyrástol tento rok pumptrack, kde si môžu začiatočníci potrénovať techniku a pokročilí a deti sa trochu vyšantiť. Nemáme tu snáď iba vyslovene adrenalínové trate, týmto smerom sa nechceme uberať," dodáva.

Trasy však nie sú jediné, čo región milovníkom cyklistiky ponúka. K dispozícii majú aj lanovku v resorte Salamandra v obci Hodruša-Hámre, ktorá ich počas letnej sezóny od piatka nedele vyvezie od Hornohodrušského tajchu na Veterné sedlo, odkiaľ je iba kúsok Rodinná zóna. Pre cyklistov z druhej strany je zase k dispozícii cyklobus, ktorý jazdí tiež počas víkendov zo Zvolena do Štiavnice.

Dobré značenie a udržiavanie trás

Prioritou projektu je aj dobré značenie a udržiavanie trás. "Kladieme veľký dôraz na kvalitu značenia v teréne, aby bajkeri v cudzom teréne nezablúdili, a tiež na údržbu a zjazdnosť trás. Chceme aby sa cítili bezpečne. Vyhýbame sa cestným komunikáciám, ako sa len dá. Všetky trasy boli konzultované s ochranou prírody a majú všetky potrebné povolenia," pokračuje Kuhn.

Online mapu s vyznačenými trasami a ich charakteristikou, pamiatkami a tajchami aj s popismi nájdu bajkeri na stránke projektu bajkomktajchom.sk. Sú tam aj informácie o prejazdnosti trás a možnosť stiahnuť si GPS dáta. Tlačenú mapu všetkých oblastí návštevníci zdarma dostanú v Turistickom informačnom centre na Námestí sv. Trojice v Banskej Štiavnici, ktoré je otvorené každý deň, na Obecnom úrade v Hodruši-Hámroch a vo vybraných ubytovacích zariadeniach v regióne.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.