Z niekdajšej najväčšej bane na meď je dnes zážitkové múzeum

Na snímke banský vláčik, ktorý preváža turistov šachtami niekdajšej bane na meď v Britannia Beach Foto: TASR/Tomáš Doboš

Britannia Beach 11. augusta (TASR) - V minulosti ho zviditeľnila najväčšia medená baňa na území Britského spoločenstva národov, dnes je jeho hlavným ťahákom unikátne banské múzeum. Reč je o podhorskom mestečku Britannia Beach, ktoré je obľúbenou zastávkou turistov na západnom pobreží Kanady.

S dobývaním medi v známej Britannia Mine sa začalo v roku 1904. Jej ťažbu tam následne ukončili až po dlhých 70 rokoch. Počas tohto obdobia si prácou v podzemí zarábalo na svoje živobytie vyše 60.000 ľudí pochádzajúcich z 50 krajín sveta.

V 20. a 30. rokoch bola najväčšia baňa na meď v krajinách Britského spoločenstva, hlavnou ekonomickou silou kanadskej provincie Britská Kolumbia. K ďalším kovom, ktoré produkovala, patrili zlato, striebro, olovo, zinok, ale aj relatívne vzácne kadmium.

Dve hlavné usadlosti, a to pri zálive Howe Sound a na hore Mount Sheer, ktoré obývali baníci spolu s rodinami, boli až do polovice minulého storočia, kedy pribudli na západnom pobreží Kanady cesty a železnica, prístupné iba lodnou dopravou. Obe lokality boli aj napriek svojej "izolovanosti" od okolitého sveta známe čulým životom. Organizovali sa tam športové podujatia, divadelné a filmové predstavenia, večierky. Baníci mali v čase voľna k dispozícii plavecké bazény, knižnice, bowling, biliardové miestnosti, tenisové kurty i okruh pre kolieskové korčule. Fungovala tam zároveň škola a nemocnica.

Opustený banský areál začal krátko po ukončení ťažby opätovne dýchať životom. Prvé múzeum, ktoré tu vzniklo v 70. rokoch minulého storočia, nahradilo po rekonštrukcii areálu súčasné Britannia Mine Museum. Verejnosti ho sprístupnili v roku 2010. Náklady na renováciu pôvodných banských diel sa vyšplhali na niekoľko miliónov dolárov.

Zážitkové či interaktívne. Týmito prívlastkami je najčastejšie označované Britannia Mine Museum. Súčasťou jeho poznávacej "tour" je totiž návšteva podzemných tunelov na dobovom banskom vláčiku, praktické ukážky ťažby a spracovávania minerálov či stretnutia s pamätníkmi, ktorých v minulosti živila práca baníka. V ponuke múzejného areálu je ďalej historická expozícia, výstava minerálov, ale aj kinosála premietajúca dokumentárny film o dejinách baníctva.

Návštevníci si môžu v exteriéri múzea zároveň vyskúšať tradičné ryžovanie zlata za pomoci "panvice", alebo sa odfotiť pri tamojšom Haulpac traku. Gigantický 'nákladiak' v minulosti zvážal vyťažené horniny, nie však pri Britannii, ale v baniach za mestom Kamloops. Automobil je vysoký približne ako dvojposchodový dom, pričom sedadlo vodiča sa nachádza štyri metre nad zemou. Nákladné vozidlo by bolo schopné previezť až 235 ton medi, ktorá by stačila na výrobu elektroinštalácie a potrubí pre viac ako tisícku kanadských domov.

Mnohým návštevníkom sa pri prvej návšteve múzea zdajú jeho vnútorné priestory akési povedomé. Ich bezprostredný úsudok býva správny. Mohli ich totiž zhliadnuť v desiatkach filmov a seriálov, ktoré sa v Britannii natáčali. Patria k nim napríklad aj slovenskému divákovi známe - mysteriózne Akty X.

Informácie o histórii baníctva pri Britannia Beach a tamojšom banskom múzea získala TASR od jeho hovorkyne Yvonne Chiang.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.