Maďarský premiér Orbán tvrdo kritizuje sankcie EÚ voči Rusku

Maďarský premiér Viktor Orbán Foto: TASR/AP

Budapešť 15. augusta (TASR) - Európska únia (EÚ) sa vyhlásením sankcií proti Rusku za jeho prístup k Ukrajine z ekonomického hľadiska obrazne povedané "strelila sama do nohy". Vyhlásil to dnes maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý zároveň vyzval Brusel, aby prehodnotil svoju politiku. Informovala o tom agentúra Reuters.

Orbán v rozhovore pre štátnu rozhlasovú stanicu uviedol, že západná politika sankcií, ktorá je nevyhnutným dôsledkom postupu Ruska voči Ukrajine, spôsobuje väčšie škody Európe, ako samotnému Rusku. A tento postup označil za vlastné postrelenie sa do nohy.

Maďarský premiér to vyhlásil len deň po tom, ako predseda slovenskej vlády Robert Fico označil sankcie za "nezmyselné" a pripomenul, že ohrozia hospodársky rast v 28-člennom európskom bloku.

Proexportne orientovaná maďarská ekonomika je veľmi závislá od dovozu energií z Ruska. Začiatkom tohto roka sa Budapešť dohodla s ruskou firmou Rosatom na rozšírení jedinej maďarskej jadrovej elektrárne.

Rusko je tiež najväčším obchodným partnerom Maďarska mimo EÚ. Hodnota maďarského exportu do Ruska dosiahla vlani 2,55 miliardy eur.

"EÚ by mala nielen odškodniť výrobcov, či už sú z Poľska, Slovenska, Maďarska alebo Grécka, ktorí musia teraz znášať straty, ale mala by tiež znova zvážiť celú politiku sankcií," skonštatoval Orbán.

Ministri zahraničných vecí EÚ budú dnes v Bruseli na mimoriadnom zasadaní rokovať o konfliktoch na Ukrajine a v Iraku.

Orbán dal už predtým najavo, že je proti hospodárskym sankciám v prípade Ruska pre obavy zo škôd, ktoré spôsobia maďarskej ekonomike. Dnes dodal, že bude hľadať spôsoby, ako dosiahnuť ich prehodnotenie.

Maďarské ministerstvo poľnohospodárstva vo štvrtok (14.8.) oznámilo, že ruský zákaz dovozu potravín z EÚ maďarských farmárov výraznejšie nezasiahne. Maďarský export potravín do Ruska sa týka len 30 % jeho celkového exportu potravín a v prípade poľnohospodárskych plodín len 1 % exportu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.