Letectvo USA podniklo ďalšie útoky, islamisti zmasakrovali 80 jezídov

Washington/Dahúk 16. augusta (TASR) - Americké vojenské lietadlá podnikli dnes sériu náletov v blízkosti najväčšej irackej priehrady pri Mósule, ktorú kontrolujú militanti Islamského štátu (IS). Informovala o tom dnes televízia CNN s odvolaním sa na kurdské médiá.

Nálety boli údajne súčasťou spoločnej americko-iracko-kurdskej operácie, ktorej cieľom je opätovné dobytie Mósulskej priehrady, v minulosti známej ako Saddámova priehrada.

Operácia sa podľa CNN mala začať dnes ráno miestneho času. Podľa plánu ju mali odštartovať útoky amerického a irackého letectva na pozície IS, ktoré mali pripraviť cestu pre pozemný útok kurdských milícií a irackých vládnych síl.

Sunnitskí islamisti obsadili hydroelektráreň minulý týždeň po ostrých bojoch v rámci svojej pokračujúcej ofenzívy na severe Iraku. Vyvolalo to obavy, že by militanti mohli zaplaviť mestá v oblasti alebo ich odrezať od dodávok vody a elektriny.

Priehrada leží na rieke Tigris, asi 50 kilometrov od druhého najväčšieho irackého mesta Mósul, ktoré už od júna ovládajú islamistickí povstalci.

Kurdskí predstavitelia v piatok oznámili, že ozbrojenci IS zmasakrovali v dedine na severe Iraku približne 80 príslušníkov etnicko-náboženskej skupiny jezídov a odvliekli so sebou miestne ženy a dievčatá. Podľa svedkov piatkový masaker nasledoval po tom, ako sa dedinčania odmietli vzdať svojej starobylej viery a prestúpiť na islam.

Podľa predchádzajúcich správ irackej vlády islamisti zabili za posledné týždne už minimálne 500 jezídov a 300 ich žien odvliekli do otroctva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.