Bratislavské Zlaté piesky žijú v štýle jamajského reggae

Zo siedmeho ročníka trojdňového reggae festivalu Uprising, ktorý odštartoval 22. augusta 2014 na Zlatých pieskoch v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 23. augusta (TASR) – Druhým dňom pokračoval v piatok (22.8.) siedmy ročník Uprising reggae festivalu v rekreačnom areáli bratislavských Zlatých pieskov. Line-up na hlavnom pódiu ponúkal na prvých dvoch pozíciách bubenícky orchester Campana Batucada z Nitry a skupinu N30 Akustika z Prešova.

Headlinerom druhého večera bola hviezda jamajského a svetového reggae Jimmy Cliff. Rodák zo St. James (*1.4.1948, vlastným menom James Chambers) začal trocha prekvapivo piesňou Rivers Of Babylon, známou z repertoáru skupiny Boney M., postupne však prišli na rad všetky reggae hity, ktoré v Cliffovom podaní obleteli svet, medzi nimi You Can Get It You Really Want, Wild World, Hakuna Matata, Reggae Night, I Can See Clearly Now aj Wonderful World, Beautiful People.

Tento známy spevák, skladateľ a gitarista má aj vo veku 66 rokov energie na rozdávanie, čo aj na pódiu potvrdil. Pritom už v roku 1962 mal na Jamajke prvý hit Hurricane Hattie. V roku 1966 sa presťahoval do Anglicka. V novembri 1969 mal v anglickom rebríčku prvý hit Wonderful World, Beautiful People, ktorý vzbudil záujem o reggae. Ďalšími hitmi boli skladby Vietnam a Wild World. V septembri 1970 zložil skladbu You Can Get It If You Really Want, ktorú nahral ďalší známy Jamajčan Desmond Dekker. Jeho bohatú spevácku a skladateľskú dráhu dokumentujú dnes tri desiatky vydaných albumov a kompilácií. Najnovším je Rebirth z júla 1962, za ktorý získal cenu Grammy v kategórii najlepší reggae album.

Zahraničné skupiny

Zo siedmeho ročníka trojdňového reggae festivalu Uprising, ktorý odštartoval 22. augusta 2014 na Zlatých pieskoch v Bratislave. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Fanúšikov reggae, ktorí na tri dni vystriedali na Zlatých pieskoch letných rekreantov, rozhýbali už pred vystúpením Jimmyho Cliffa kapela Riddim Colony z Maďarska, trojica interpretov z Jamajky - skupina Dubtonic Kru, speváčka Jah9 a Junior Kelly, po nich Collie Buddz zo Spojených štátov. Záver druhého dňa na hlavnom pódiu patril formácii Gentleman's Dub Club z anglického Leedsu.

Festivalovú ponuku okrem širokého gastro zázemia doplňuje aj celý rad stánkov s oblečením od tričiek cez mikiny až po čiapky a rôzne doplnky, samozrejme v štýle reggae a oranžovo-žlto-zelenej kombinácii. Headlinerom tretieho, záverečného dňa bude Jamajčan Shaggy, zaujímavé bude však určite aj vystúpenie rodáka z austrálskeho Melbourne Benjamina Stanforda, známeho pod menom Dub FX.

Shaggy (*22.10.1968, vlastným menom Orville Richard Burrell, Kingston, Jamajka) mal osemnásť, keď sa presťahoval do Brooklynu, kde si získal prvé úspechy s piesňami Mampie a Big Up. Odkrútil si štyri roky vojenskej služby, zúčastnil sa aj vojny v Perzskom zálive. Po návrate do Ameriky vydal v auguste 1993 debutový album Pure Pleasure. Na svojom konte má dnes jedenásť štúdiových albumov, najnovší Rise vydal v septembri 2012. Najúspešnejším z nich bol piaty Hot Shot, vyšiel v auguste 2000 a dostal sa na prvé miesto. V roku 1995 mal prvý hit Boombastic. V americkej TOP 40 hitparáde mal šesť skladieb, dve z nich sa dostali na prvé miesto. V Anglicku bol ešte populárnejší, v rebríčku mal štrnásť skladieb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.