Česká republika má šancu získať dva významné posty vo vedení NATO

Praha 23. augusta (TASR) - Česká republika môže posilniť svoje postavenie vo vedení NATO. Na post predsedu Výboru pre obranu už nominovala generála Petra Pavla a Česi majú tiež veľkú šancu obsadiť aj funkciu šéfa Výboru národných záložných síl (NRFC) a prezidenta partnerskej Konfederácie záložných dôstojníkov (CIOR).

Česko by tak získalo väčšie slovo pri aliančnom rozhodovaní o kolektívnej obrane, priblížil dnes na svojej webovej stránke Český rozhlas (ČRo).

Aliančný výbor pre zálohy NRFC i konfederácia CIOR hrajú v NATO stále silnejšiu úlohu. Podieľajú sa na tvorbe a plánovaní obranných stratégií, analyzuje ČRo.

Práve Česi majú teraz veľkú šancu obsadiť prestížne predsednícke posty týchto dvoch organizácií. Podľa šéfa Asociácie záložných brigád Arnošta Líbezného sa už členské krajiny na českom predsedníctve dohodli. Čaká sa len na rozhodnutie ČR.

"Po kongrese, ktorý prebehol pred necelými 14 dňami, sa čaká na rozhodnutie Českej republiky, či prijme pozíciu a oficiálne podá aplikáciu na CIOR, tak ako i na NRFC, a táto pozícia bude následne schválená," vysvetlil Líbezný.

Ministerstvo obrany však zatiaľ váha, či túto možnosť využije. Na rozhodnutie má už len mesiac.

"Pokiaľ ide o NRFC a CIOR, Česká republika zvažuje, či sa bude uchádzať o predsedníctvo v týchto dvoch organizáciách. Do septembra musíme predložiť záväznú českú nomináciu," citoval Český rozhlas náčelníka generálneho štábu Petra Pavla.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.