Egyptská kráľovná Kleopatra prišla do kameňolomu na Pezinskej Babe

Bratislava 29. augusta (TASR) – Na open air divadlo sa vo štvrtok večer (28.8.) premenil areál kameňolomu pod Pezinskou Babou.

Kamila Nývltová. Foto: TASR

Na Slovensko sa v jedinom predstavení "pod holým nebom" vrátil jeden z najúspešnejších českých muzikálov Kleopatra.

Prišiel v najsilnejšom obsadení: v postave Kleopatry sa predstavila Kamila Nývltová, Daniel Hůlka v postave Caesara a Josef Vojtek ako Marcus Aurelius. V ďalších úlohách hrali a spievali Tomáš Trapl ako Octávius, Josef Vágner ako Ptolemájos, Lešek Semelka ako Apollodoros, Juraj Bernáth ako Rufius, Alžbeta Bartošová ako Fulvia a Ludmila Genzerová ako Isis.

Daniel Hůlka Foto: TASR

Príbeh sa odohráva 14 rokov pred Kristom, v tej dobe vládne v Egypte Kleopatrin brat Ptolemaios. Caesar, najmocnejší muž Ríma vstupuje do Alexandrie, Kleopatra využije túto príležitosť a nechá sa zabalená v koberci tajne dopraviť k Caesarovi. Chce získať spojenca proti bratovi. Caesara jej krása a výrečnosť očarí a porazí Ptolemaia. Z Kleopatry sa stáva kráľovná Egypta. Caesar sa do nej zamiluje a ona mu porodí syna Caesarióna. Odchádzajú spolu do Ríma, kde nie je Kleopatra príliš vítaná, ale ona si svojim vystupovaním a bohatstvom získa Rím na svoju stranu. Následne je Caesar v rímskom senáte zavraždený sprisahancami na čele s Brutom, jeho adoptívnym synom. Kleopatra s Cesariónom odchádzajú naspäť do Egypta. Príbeh sa končí smrťou Kleopatry, keď sa v nestráženej chvíli nechá uštipnúť kobrou a zomiera.

Javisko kamenného divadla nahradilo koncertné pódium s rozmermi 40 x 20 metrov s potrebným zázemím, zadným pódiom a šatňami, scéna vybavená špičkovou technikou s točňou, veľkoplošné LED steny po oboch stranách aj na zadnej stene pódia.

Ak mala byť "pezinská" Kleopatra rozlúčkou s letom, štvrtkový večer bol skôr vítaním jesene. V hľadisku 3.500 divákov, vyzbrojených kabátmi, zimnými vetrovkami a dekami a obrázok, ktorý nevidíme v divadle – para z úst sólistov pri spievaní. V závere inscenácie bolo totiž v kameňolome iba sedem stupňov nad nulou. Však aj pri prídavku Teď královnou jsem já prikryl Josef Vojtek Kleopatru Kamilu Nývltovú dekou. Elegantné predstavenie s výbornými speváckymi výkonmi ocenili diváci dlhým "standing ovation".

Muzikál Kleopatra mal premiéru 22. februára 2002 v Prahe, autorom hudby je Michal David, scenár a libreto napísali Zdeněk Borovec, Lucie Stropnická a Lou Fanánek Hagen, režisérom muzikálu je Filip Renč. Obnovená premiéra bola v roku 2008 a limitovaný počet predstavení bol odohraný aj v roku 2010. Len v Prahe absolvovala Kleopatra tisíc repríz, ďalších 180 predstavení v Bratislave a 250 repríz v kórejskom Soule. Muzikál videlo viac ako milión divákov.

"Ešte som z toho všetkého trocha rozpačitý, pre mňa to bol trocha šok. Kleopatru som zažíval vždy v divadle, kde bolo 800 divákov. Dnes sme ich mali tri a pol tisíca, a tí diváci vstali, dali standing ovation, a ja sa musím ísť opýtať do zákulisia, ako to cítia moji kolegovia a zverenci, pretože je to niečo neskutočného. Myslím, že je to začiatok niečoho nového, keď sme to plánovali, boli sme trocha nervózni. Po dnešku si myslím, že sme nastavili novú čiaru, môžeme tu každý rok niečo predstaviť," povedal pre TASR pár minút po skončení muzikálu jeho autor Michal David.

"Kleopatra je jedným z najúspešnejších muzikálov, hrá sa dodnes a tu v kameňolome to bolo jeho vyvrcholenie, keď sme ho hrali na najväčšom javisku pre najväčší počet divákov. Som rád, že to po tých rokoch má čo povedať divákom," dodal režisér Filip Renč.

"Dnes som bol prvýkrát na scéne po troch rokoch, čo som mal problémy s pankreasom. Dostal som ponuku od Michala Davida, aby som ako špeciálny hosť odohral v postave Cézara dvadsať predstavení," doplnil Daniel Hůlka.

"Bol to veľký rozdiel, naše divadlo je oveľa menšie, pre 800 divákov, je to komornejšie prostredie a je tam na rozdiel od dnešného večera aj teplo. Pódium je trikrát väčšie, je to taká malá stávka, ako to dopadne. Je to dávka adrenalínu, ale myslím, že sme to zvládli," povedala na záver pre TASR Kleopatra Kamila Nývltová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.