Barack Obama pripustil uvalenie ďalších sankcií na Rusko

Barack Obama Foto: TASR

Washington 29. augusta (TASR) - Americký prezident Barack Obama dnes vyhlásil, že Spojené štáty a ich spojenci hľadajú spôsoby, ako rozšíriť ekonomické sankcie uvalené na Rusko po tom, ako Kyjev Moskvu obvinil z presunu ruských jednotiek na juhovýchod Ukrajiny. Obama to však odmietol označiť za inváziu.

Obama vysvetlil, že akcie na východnej Ukrajine, ktorých "sme svedkami posledný týždeň," sú "pokračovaním toho, čo sa deje už mesiace". Upozornil, že ruský prezident Vladimir Putin ignoroval možnosti na hľadanie diplomatických riešení, ktoré by viedli k ukončeniu sporu.

Sankcie uvalené na Rusko Spojenými štátmi a európskymi spojencami zasiahli ruskú ekonomiku, uviedol Obama a upozornil, že "existujú spôsoby, ako prehĺbiť alebo rozšíriť rozsah ich pôsobnosti" a dodal, že o týchto opatreniach chce rokovať so spojencami z NATO na budúci týždeň na summite vo Walese.

Na tlačovej konferencii vo Washingtone Obama uviedol, že Rusko zaplatí za "pokračujúci vpád" na Ukrajinu. "Tento pokračujúci ruský vpád na Ukrajinu prinesie Rusku len ďalšie náklady a dôsledky," varoval na tlačovej konferencii.

Obama však jednoznačne vylúčil vojenskú akciu proti Rusku za jeho aktivity na Ukrajine. Súčasne však Rusko obvinil zo zodpovednosti za násilie na východe Ukrajiny, informovala agentúra AP. Rusko podľa neho vycvičilo a vyzbrojilo ozbrojených separatistov v oblastiach zasiahnutých násilnosťami.

Obama tiež vyhlásil, že rozhodnutia, ktoré Rusko prijíma, vedú k jeho izolácii. Vyjadril sa v tom zmysle, že Rusko si túto situáciu spôsobuje samo. Spresnil, že Rusko je teraz izolované viac ako v časoch studenej vojny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.