Opozícia pripravila na septembrovú schôdzu beznádejné zmeny ústavy

Ilustračná snímka Foto: TASR/František Iván

Bratislava 30. augusta (TASR) – Na septembrovú schôdzu parlamentu pripravila opozícia až päť návrhov ústavných zmien bez toho, že by pre ktorúkoľvek z nich zabezpečila dostatočnú politickú podporu.

Podľa predsedu Národnej rady SR Pavla Pašku (Smer-SD) ide skôr o propagáciu vlastnej agendy a populizmus, ako o seriózne úsilie presadiť zmeny v ústave. V diskusnej relácii na portáli Teraz.sk vopred avizoval, že ani jedna z nich podľa jeho názoru nemá reálnu šancu uspieť.

„Deviateho septembra začína ďalšia schôdza NR SR. Opozícia podala dokopy, tuším až päť návrhov na zmenu ústavy, je tam jeden ústavný zákon,“ poznamenal Paška. „Opakuje sa to zo schôdze na schôdzu. Žiadal som, aby sme nerobili z ústavy trhací kalendár. Zo schôdze na schôdzu sa objavujú ústavné návrhy, ktoré nemajú ani elementárnu šancu na to, aby získali nie, že ústavnú väčšinu, 90 hlasov, ale ani jednoduchú väčšinu, teda 76 hlasov,“ upozornil predseda parlamentu.

Na snímke predseda NR SR Pavol Paška Foto: TASR/Martin Baumann

Dodal, že keď naposledy predkladal návrhy ústavných zmien Smer-SD, mal ich vopred predrokované s ďalšími parlamentnými subjektmi. Opozícia ich však predkladá bez dostatočnej politickej podpory. „Ústava by nemala podliehať takémuto populizmu. Niekedy tie obsahy korešpondujú s tým, čo v reáliách ľudia vidia, ale procedúra je jasná. Preto budem stále takéto návrhy odmietať a budem tých, ktorí chcú seriózne robiť na skvalitňovaní ústavy, prizývať k stolu a až potom, ako nájdeme širšiu ústavnú podporu, ponúkneme zmenu ústavy,“ vyhlásil Paška.

Skúsenosť z nedávnej novely, ktorá bola úspešná, bola založená na tej filozofii, že som vyzýval na široký politický aj odborný dialóg. Hovoril som o tom, že ak má dôjsť k ústavnej zmene, aby sme nestrieľali len tak do vetra. Predtým, ako sme prišli s ústavným návrhom, sme sa pokúsili prekonzultovať vec v širšom politickom a odbornom priestore,“ pripomenul jarné ústavné zmeny v oblasti justície a posilnenia postavenia manželstva v ústave.

„Ak je nádej, že je možné získať v pléne NR SR aspoň nevyhnutých 90 hlasov, aj keď ja som bol vždy zástanca toho, aby to bola väčšia ústavná podpora, potom s tým poďme do pléna,“ pripomenul Paška, že posledné zmeny ústavy získali napokon podporu viac ako stovky zákonodarcov.

UPOZORNENIE: Celú televíznu diskusiu s predsedom NR SR Pavlom Paškom prinesie Teraz.sk v utorok 2. septembra. TASR z nej prinesie správu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.