Od apríla utieklo do Ruska vyše 800.000 Ukrajincov, tvrdí Moskva

Utečenci čakajú pred nastupovaním do autobusu pred ich cestou vlakom do sibírskeho mesta Irkuck, v utečeneckom tábore na rusko-ukrajinskej hranici pri Donecku na východe Ukrajiny 18. augusta 2014. Americké ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo včerajší útok na konvoj autobusov s utečencami pri východoukrajinskom meste Luhansk. Rezort však poznamenal, že nevie potvrdiť, kto je za útok zodpovedný. Foto: TASR/AP

Moskva 30. augusta (TASR) - Od začiatku protiteroristickej operácie Kyjeva na juhovýchode Ukrajiny utieklo do Ruska vyše 800.000 Ukrajincov, z nich 130.000 požiadalo o azyl.

Informovala o tom dnes agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na ruskú Federálnu migračnú službu.

"Od začiatku konfliktu migračnú službu požiadalo o dočasný azyl alebo o udelenie štatútu utečenca 130.000 ukrajinských občanov. Vyše 78.000 požiadalo o dočasný pobyt, vyše 33.000 o ruské občianstvo," uviedla Federálna migračná služba. Spresnila, že celkovo od začiatku apríla utieklo z Ukrajiny do Ruska 820.000 ľudí.

Prílev utečencov sa dramaticky zvýšil v júni, keď eskaloval konflikt medzi separatistami a vládnymi silami na juhovýchode Ukrajiny.

Podľa vysokopostaveného predstaviteľa OSN si boje od polovice apríla vyžiadali už najmenej 2593 životov.

"Aktuálny počet (zabitých) je 2593, čo sa približuje číslu 3000, ak pripočítame 298 obetí letu (malajzijských aerolínií) MH17," povedal novinárom zástupca generálneho tajomníka OSN pre ľudské práva, chorvátsky diplomat Ivan Šimonovič.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.