Proces v kauze vraždy bossa Miroslava Sýkoru sa nezačne tak skoro

Bratislava 30. augusta (TASR) - Proces v kauze vraždy bratislavského bossa a zakladateľa skupiny sýkorovcov - Miroslava Sýkoru, ktorého zavraždili už v roku 1997 v Bratislave sa tak skoro nezačne.

Ľuboš F., obvinený z vraždy Miroslava Sýkoru Foto: TASR

Na Okresný súd Bratislava I bola síce podaná obžaloba v druhej polovici júla tohto roku, ale príslušný sudca musí naštudovať rozsiahly spisový materiál k veci, preto zatiaľ nie je vytýčený termín hlavného pojednávania.

"Nakoľko ide o rozsiahly spisový materiál v tejto trestnej veci, možno predpokladať, že predseda senátu sa so spisom a obsahom podanej obžaloby bude oboznamovať určite dlhší čas. Po oboznámení rozhodne o ďalšom procesnom postupe v zmysle ustanovení Trestného poriadku," povedal pre TASR hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.

Z vraždy Miroslava Sýkoru v roku 1997 sú obvinení Marek L., Richard B. prezývaný Kofola, Milan M. a boss nitrianskeho podsvetia Ľuboš F.

Z nich trojica obvinených Marek L., Richard B. a Milan M. sa dostali po podaní obžaloby na slobodu 17. júla. Z väzby sa dostali na slobodu pre procesnú chybu prokurátorky. Následne námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky konštatoval pochybenie tejto prokurátorky Generálnej prokuratúry (GP) v prípade prepustenia trojice a podal disciplinárnej komisii návrh na začatie disciplinárneho konania. 

Obvinený Ľuboš F., ktorého odsúdili v inej ekonomickej trestnej veci v kauze nitrianskeho cukrovaru na trojročný trest odňatia slobody, je v súčasnosti v ústave na výkon trestu odňatia slobody. Na takýto trest ho právoplatne minulý rok v septembri odsúdil odvolací Krajský súd v Nitre, keď ho predtým okresný súd uznal za vinného za vydieranie aj za útok na verejného činiteľa.

Štvoricu páchateľov obvinili z vraždy Sýkoru až vlani po 16 rokoch od skutku. Vo februári 1997 prišiel vtedajší boss na parkovisko hotela Holiday Inn na Bajkalskej ulici v Bratislave. Útočníci spustili na muža streľbu, ktorej podľahol.

O jeho smrti bolo viacero teórií, z ktorých prevažovala najmä tá, že sa na nej podieľala osoba z bratislavského podsvetia Peter Križanovič pod prezývkou Duran, ktorá sa krátko pred atentátom na Miroslava Sýkoru stala obeťou neúspešného atentátu údajne skupiny sýkorovcov. Duran pri streľbe prišiel o dolnú končatinu, neskoršie po Sýkorovej smrti bol zavraždený vo veku 27 rokov pri bombovom atentáte v Petržalke, keď nálož bola umiestnená v aute, ktoré bolo zaparkované hneď vedľa Duranovho. Vybuchla v momente, keď Duran nastupoval do svojho auta. Za jeho smrťou mali údajne stáť spory týkajúce sa rozdeľovania ukradnutých takmer 200 miliónov slovenských korún z pobočky Všeobecnej úverovej banky v Nitre. V súvislosti s delením peňazí z tejto historickej krádeže dochádzalo v Bratislave a po celom Slovensku k vraždám a násilnostiam. Meno Sýkoru je naďalej v Bratislave známe a silné, aj keď jeden z jeho nástupcov František B. tvrdí, že skupina ako celok už dávno neexistuje.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.