KDH chce zrušiť povinnosť pre rodičov nahlasovať deti na úradoch práce

Bratislava 30. augusta (TASR) - Rodičom by mala odpadnúť povinnosť oznamovať úradom práce, kde a ako sa starajú o svoje dieťa od dovŕšenia tretieho roku jeho života až do začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky.

Ilustračné foto Foto: TASR

Docieliť to chcú opoziční poslanci zo strany KDH Monika Gibalová, Pavol Abrhan, Martin Fronc a Marián Radošovský, ktorí na septembrovú schôdzu parlamentu predložili návrh zákona o prídavku na dieťa. Podľa predkladateľov je totiž táto povinnosť pre rodičov zaťažujúca a nadbytočná.

Povinnosť nahlasovať deti na úradoch práce platí od februára tohto roka. Toto opatrenie rezort práce zavádzal aj s úmyslom, aby slúžilo ako prevencia pred možným skrytým týraním detí. "Podľa navrhovateľa tohto ustanovenia, ktorým je Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, v prípade, ak si oprávnené osoby, rodičia nesplnia takúto zákonom nariadenú povinnosť, a ani nereagujú na výzvy úradu práce, sociálnych vecí a rodiny splniť si oznamovaciu povinnosť, stávajú sa podozriví, že výchova ich dieťaťa je v kolízii so zákonom," tvrdia predkladatelia.

Zároveň v predkladacej správe k návrhu zákona uviedli, že podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVR) SR po účinnosti zákona evidoval úrad 4509 oprávnených osôb, rodičov, ktorí mali oznamovaciu povinnosť, ako zabezpečujú výchovu svojich 4562 detí. Povinnosť si splnilo 3850 rodičov. Inštitút výzvy použil úrad v 428 prípadoch, z ktorých ani na výzvu nereagovalo 22 rodičov. "Podľa vyjadrení ÚPSVR sa týmto pozastavilo vyplácanie rodinných prídavkov a následne sa u nich vykonala kontrola. Nedostatky neboli zistené ani v jednom prípade a vyplácanie rodinných prídavkov bolo obnovené," uviedli poslanci KDH.

Podľa predkladateľov je preto táto povinnosť pre rodičov zaťažujúca a nadbytočná. "Zo zisťovaní a štatistík ÚPSVR je zrejmé, že táto povinnosť je nadbytočná, zaťažuje rodičov aj príslušné úrady práce, sociálnych vecí a rodiny. Zbytočne neprimerane zasahuje do práv rodičov pod rúškom tútorského alibizmu štátu sledovať záujmy dieťaťa prostredníctvom čisto formálneho úkonu," myslia si poslanci. Preto navrhli toto ustanovenie zo zákona odstrániť. Novela zákona by mala nadobudnúť účinnosť 1. novembra tohto roku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.