Tradičné vinobranie v Pezinku bude plné hudby, jedla a najmä vína

Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 20. septembra (TASR) - Tradičné vinohradnícke oberačkové slávnosti sa konajú počas tohto víkendu v Pezinku. Milovníci vína môžu ochutnať čerstvý burčiak, mladé víno, chutné hrozno a potešiť žalúdok husacinou, lokšami, pagáčmi a ďalšími dobrotami. Pripravený je bohatý kultúrny program, vystúpenie kapiel, folklórnych súborov a množstvo sprievodných podujatí. Slávnosti, ktoré potrvajú do nedele (21.9.), vyvrcholia záverečným ohňostrojom.

„Pezinské vinobranie je dlhoročná tradičná akcia, ktorá dokáže pritiahnuť tisíce ľudí. Na jednej strane oslavujú malokarpatskí vinári a vinohradníci ukončenie svojej celoročnej namáhavej práce, no je to tiež príležitosť, ako sa môže prezentovať mesto Pezinok nielen v malokarpatskom, ale aj v širšom, cezhraničnom regióne,“ povedal predseda BSK Pavol Frešo.

Celý víkendový program bude prebiehať v centrálnej časti Pezinka na dvoch pódiách, súčasne pred zámkom a na Radničnom námestí. Pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny i spoločenský program. Sprievodnými podujatiami vinobrania sú aj tento rok početné výstavy, tematicky ladené najmä na vinohradnícke tradície a tiež tvorivé dielne pre deti. Súčasťou bude aj 11. ročník súťaže v hasičskom športe o Putovný pohár mesta Pezinok a súťaž o najlepší vynikajúci chlieb.

Pezinské vinobrania sú oslavou úrody hrozna a holdom ušľachtilému vínu, ktoré pestujú a vyrábajú vinohradníci a vinári na malokarpatských úbočiach. Tradícia organizovania oberačkových slávností v Pezinku sa začala pred 75 rokmi. Od roku 1958 sa konali striedavo aj v susednej Modre a od roku 2004 sa vinobrania v Pezinku konajú každý rok. „Tradičné regionálne oberačkové slávnosti pritiahnu stovky až tisíce ľudí. Bratislavský kraj preto posilní prímestskú dopravu. Autobusy budú vypravované podľa potreby, a to nielen v smere na Bratislavu, ale aj v ostatných smeroch takmer do polnoci,“ doplnila informácie hovorkyňa BSK Iveta Tyšlerová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.