Vladimír Mečiar mal opäť vypovedať ako svedok, na súd však neprišiel

Vladimír Mečiar, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 22. septembra (TASR) - Pred senátom Okresného súdu Bratislava I sa dnes opäť začal nanovo proces s obžalovaným podnikateľom a bývalým štátnym úradníkom ministerstva privatizácie Ivanom B., ktorý údajne od roku 1998 vymáhal peniaze v mene exlídra ĽS-HZDS Vladimíra Mečiara, a ktorého už v novembri 2009 Okresný súd Bratislava I odsúdil na desaťročný trest.

Rozsudok však zrušil v roku 2010 odvolací Krajský súd v Bratislave (KS) a preto vo veci opätovne koná nižší súd. Na dnešný novootvorený proces sa nedostavil ani jeden z poškodených podnikateľov - Marián Kočner a Igor Klátik a z ôsmich predvolaných svedkov prišli vypovedať len štyria, medzi nimi podnikateľ Fedor Flašík. Predvolaný bol aj Mečiar, ktorý v minulosti už na súde vypovedal, ale dnes sa však na proces nedostavil. "Nechcem sa vyjadrovať. Za sedem rokov, čo som na slobode a od začiatku stíhania nie som násilný a som jednoznačne nevinný," vyhlásil dnes Ivan B., potom ako prokurátor nanovo prečítal obžalobu.

Flašík zase vypovedal ako sa jeden jediný raz stretol v budove Slovenského rozhlasu s obžalovaným, keď mu ho predstavil poškodený Kočner. Vzhľadom na odstup času si na bližšie okolnosti prípadu Flašík, ktorý už v minulosti tiež vypovedal, nepamätá. Kočner Flašíkovi povedal, že Ivan B. ho vydiera a požaduje od neho niekoľko miliónov korún. Súd bude v procese pokračovať v novembri.

Ivan B. strávil istý čas v júni tohto roku v cele policajného zaistenia, keď sudca Okresného súdu Bratislava I na začiatku februára vydal na neho príkaz na zatknutie, keďže sa obžalovaný nedostavoval na pojednávania.

Vo veci sa nekonalo na bratislavskom nižšom súde približne štyri roky, jedným z dôvodov bolo aj úmrtie prísediaceho senátu. V júni 2010 odvolací Krajský súd v Bratislave napadnutý rozsudok v prípade Ivana B. zrušil v celom rozsahu a vec vrátil súdu prvého stupňa, aby ju v potrebnom rozsahu znovu prerokoval a rozhodol. Na desaťročný nepodmienečný trest odňatia slobody odsúdil už 18. novembra 2009 trojčlenný senát Okresného súdu Bratislava I Ivana B., ktorý údajne od roku 1998 vymáhal peniaze v mene vtedajšieho lídra ĽS-HZDS Mečiara a vydával sa za jeho priateľa a aj za vysokého predstaviteľa Slovenskej informačnej služby (SIS).

V kauze v minulosti vypovedal okrem iných ako svedok exriaditeľ SIS Jozef Magala, ktorý poprel, že by Ivan B. bol príslušníkom SIS. Súd v tejto veci vypočul už v roku 2008 okrem poškodených Kočnera a Klátika aj Mečiara, ktorý tvrdenia obžalovaného označil za nezmysly. Kočner zase vo svojej výpovedi priblížil, že Ivana B. poznal ešte z čias kauzy sporov o vlastnícke práva v televízii Markíza a následne sa na neho táto osoba nakontaktovala počas viacerých stretnutí v bratislavských reštauráciách, kde sa predstavoval ako riaditeľ 4. odboru SIS. Do tejto funkcie ho údajne nominovalo HZDS. Poškodený podnikateľ opísal stretnutia, na ktorých Ivan B. tvrdil, že Mečiar má záujem o to, aby Kočner vyhral voľby na post primátora. Za úplatok najskôr 16.597 eur, potom 33.194 eur, neskoršie 165.970 eur mu mali pomôcť tak, že by zverejnili kompromitujúce materiály na vtedajšiu protikandidátku Kočnera - Moniku Flašíkovú Beňovú.

Podľa obžaloby sa Ivan B. predstavil Kočnerovi ako príslušník SIS a ponúkal mu pomoc a ochranu v komunálnych voľbách, ak mu zaplatí. Na ďalších stretnutiach mal žiadať od Kočnera ďalších 33.194 eur, avšak potom už peniaze vymáhal aj v mene Mečiara. Po zaplatení by Kočner "už nikdy nemal mať problémy". Podnikateľ mu peniaze odmietal odovzdať a dožadoval sa stretnutia s Mečiarom.

V októbri 2006 zvýšil obžalovaný požadovanú sumu na 165.970 eur a Kočnerovi sa vyhrážal zverejnením kompromitujúcich informácií v období jeho kandidatúry na post primátora hlavného mesta.

Ďalšou osobou, ktorú mal Ivan B. vydierať, bol Klátik. V rokoch 2005 a 2006 mu mal poslať niekoľko desiatok výhražných sms správ a žiadal od neho milión dolárov, neskôr sumu znížil na 500.000 dolárov. Aj tieto peniaze od poškodeného vymáhal v mene šéfa ĽS-HZDS, údajne preto, že Klátik "nezaplatil za privatizáciu".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.