Nová poľská premiérka Kopaczová zložila prísahu do rúk prezidenta

Poľský prezident Bronislaw Komorowski (vpravo) vymenoval predsedníčku parlamentu Ewu Kopaczovú za novú poľskú premiérku a poveril ju zostavením novej vlády Foto: TASR/AP

Varšava 22. septembra (TASR) - Nová poľská premiérka Ewa Kopaczová zložila dnes prísahu do rúk prezidenta Bronislawa Komorowského. Jej zrekonštruovaný kabinet bude viesť krajinu len do budúcoročných parlamentných volieb, uviedla agentúra DPA.

Doterajšia predsedníčka parlamentu za vládnu Občiansku platformu (PO) Ewa Kopaczová nahradila na čele vlády Donalda Tuska. Ten minulý týždeň odstúpil, aby sa mohol stať novým predsedom Európskej rady, čo je jedna z najvýznamnejších funkcií v rámci EÚ.

Kopaczovej ministerská zostava bude pokračovať v politike Tuskovho kabinetu a pozorovatelia očakávajú, že jeho hlavnou úlohou bude príprava na voľby, ktoré sa majú uskutočniť na jeseň 2015.

Hlasovanie o dôvere novému kabinetu v parlamente je naplánované na 1. októbra. Vzhľadom na väčšinu vládnych poslancov sa očakáva pozitívny výsledok.

Podľa agentúry AP poľská premiérka naznačila, že jej vláda nebude zaujímať nekompromisný postoj voči Rusku v súvislosti s krízou na Ukrajine. Podčiarkla to aj výmenou na kľúčovom poste rezortu diplomacie, ktorý na miesto Radoslawa Sikorského povedie doterajší šéf zahraničného výboru Sejmu Grzegorz Schetyna.

Kopaczová vymenila aj ministrov vnútra, spravodlivosti, infraštruktúry, verejnej administratívy a rozvoja. Na čele poľského rezortu vnútra bude po prvý raz stáť žena, Teresa Piotrkowska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.