Rusko chce EÚ obmedziť dodávky plynu, ak ho bude vyvážať na Ukrajinu

Berlín 26. septembra (TASR) - Rusko hrozí európskym krajinám obmedzením dodávok plynu, ak budú časť z nich vyvážať na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na snímke uzáver s meračom. Ilustračné foto Foto: TASR/AP

"Uzatvorené kontrakty nepočítajú s reexportom," povedal ruský minister energetiky Alexander Novak v rozhovore pre nemecký denník Handelsblatt.

Komisár EÚ pre energetiku Günther Oettinger požaduje tesne pred začiatkom rokovaní o plynovom spore medzi Ruskom a Ukrajinou prechodné riešenie. Dúfa v uzavretie dohody, podľa ktorej by sa jednorazovou kúpou zabezpečil plyn na zimu až do apríla. Eskalácia ukrajinskej krízy môže podľa neho spôsobiť prerušenie dodávok plynu z Ruska. Plynové zásobníky v Európskej únii (EÚ) sú však už naplnené na 90 %.

V Berlíne sa dnes budú konať obnovené rokovania na riešenie plynového sporu medzi Moskvou a Kyjevom. Stretnutie, na ktorom sa okrem Novaka zúčastní aj šéf Gazpromu Alexej Miller, ako aj ukrajinskí predstavitelia, sprostredkoval Oettinger.

Rusko zastavilo dodávky plynu Ukrajine v júni. Dôvodom sú dlhy Kyjeva a rozdielne názory oboch strán na férovú cenu plynu. Ukrajinská vláda obviňuje Rusko, že požaduje neprimerane vysokú cenu a plyn využíva ako politický nástroj na podporu proruských separatistov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.