Zo sopky Ontake začali odvážať ďalšie telá obetí sobotňajšej erupcie

Záchranári zvážajú obete výbuchu sopky Ontake. Foto: TASR/AP

Tokio 29. septembra (TASR) - Vojenskí a ďalší záchranári začali dnes dopoludnia letecky prevážať vyše dve desiatky tiel z popolom pokrytého vrcholu sopky Ontake, ktorá náhle vybuchla v sobotu dopoludnia.

Predpokladá sa, že o život prišlo najmenej 31 ľudí. Štyroch mŕtvych odviezli letecky v nedeľu a záchranári sa dnes ráno vrátili na horu po ďalších 27 tiel, ktoré na nej predtým našli. Presná príčina ich smrti nie je zatiaľ jasná, informovala agentúra AP.

Na svahoch hory Ontake - populárneho cieľa horolezcov a turistov - uviazlo pôvodne okolo 250 ľudí vrátane detí, väčšina z nich však dokázala zísť z masívu bez pomoci záchranárov. Úrady dnes podľa agentúry DPA zvýšili počet zranených na 60.

Vulkanický komplex Ontake s najvyšším vrcholom 3067 metrov sa nachádza na ostrove Honšú približne 200 kilometrov západne od Tokia. K podobnej erupcii na ňom došlo v roku 1979, vtedy však nikto nezahynul.

Počas prebiehajúcich prác záchranárov na sopke, z ktorej stále vychádzal dym, čakali príbuzní nezvestných na správy v neďalekej základnej škole. Japonské médiá uviedli, že niektoré telá našli v chate neďaleko vrcholu a ďalšie v sopečnom popole hlbokom do 50 centimetrov. Polícia oznámila, že dosiaľ identifikovali len dvoch zo štyroch potvrdených mŕtvych. Išlo o mužov vo veku 23 a 45 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.