Socialisti ocenili, že Orbán nariadil prekaziť rasistickú konferenciu

Viktor Orbán Foto: TASR/AP/MTI

Budapešť 29. septembra (TASR) - Platforma ľavicového zoskupenia Maďarskej socialistickej strany (MSZP) vyjadrila dnes radosť z toho, že premiér Viktor Orbán nariadil v nedeľu ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi, aby všetkými zákonnými prostriedkami zabránil uskutočneniu rasistickej konferencie v Budapešti. Informoval o tom dnes ľavicový denník Népszava.

Medzinárodná konferencia sa mala konať 3.-5. októbra v Budapešti z iniciatívy extrémistickej organizácie National Policy Institute so sídlom v USA.

Platforma však pripomína, že maďarská strana už predtým zrušila zmluvu s organizátormi a preto nedeľňajšie Orbánovo vyhlásenie považujú iba za divadlo.

Socialisti označili vývoj udalostí okolo konferencie aj za vlastný úspech a podotkli, že Maďarsko si takto ušetrilo ďalšiu medzinárodnú blamáž.

Maďarská vláda sa už 23. septembra od konferencie rasistických aktivistov oficiálne dištancovala.

Podujatie pripravuje americký National Policy Institute, pričom medzi účastníkmi mal byť aj ideológ ruskej extrémnej pravice Alexandr Dugin či poslanec maďarského parlamentu Márton Gyöngyösi, ktorý v minulosti pobúril celé politické spektrum krajiny návrhom, aby zostavili zoznam Židov pôsobiacich v maďarskej vláde a zákonodarnom zbore.

National Policy Institute, založený v roku 2005, patrí v USA medzi organizácie blízke rasistom, ktorí hlásajú nadradenosť bielej rasy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • n. kohut

    .... len chytrácky - trik ?!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.