Text svieži sto rokov


KNIHA TÝŽDŇA

Text svieži sto rokov

Vasilij Rozanov: Apokalypsa nášho veku, Vydavateľstvo SSS, Bratislava 2012

Názov knižky ruského mysliteľa, spisovateľa a publicistu Vasilija Rozanovova je aj po rokoch aktuálny. Autor ju vytvoril v lete 1917 ako svoje posledné významné dielo, v Rusku však vyšla až v roku 2008. Rusko na prahu revolúcie, ale aj ruský človek ukotvený v čase hýbu mysľou autora a znepokojujú ho. Hoci autor žil pred storočím, jeho pocity a myšlienky nie sú vzdialené súčasníkom. Ľudské bytie, pokrok sú viac ovplyvňované duchom než technikou. Vedomie dodáva ľudskej bytosti človečenský rozmer, hýbe ním, ba môže ho aj rozvrátiť.

Rozanov je intelektuál, nespútaný nijakou ideológiou či náboženstvom. Polemizuje s nimi, niektoré zatracuje a iné obdivuje. Bolestne spoznáva ruskú dušu a mnohé jej vyčíta, najmä nechuť vládnuť si. „... lepšia orná pôda, čisté a dobre umiestnené pozemky sú v rukách Nemcov a Židov.“

Na slovanskej mentalite sa nič nezmenilo ani za sto rokov. Aké dôverne blízke je nám Rozanovovo opísanie úpadku a krachu Ruska. Zámerne: „Nobel, ten zaťatý vysoký Švéd, ktorý počas troch hodín nevysloví viac ako tri slová (stretol som ho na zasadnutí rady spoločnosti Nová doba), skupoval v Rusku všetky naftové polia. Ak sa na Uchte (Ural) našli nové, kúpil aj tie a nechal ich zatvoriť. Vraj aby dediči nemali konkurenciu.“

Aká škoda, že Rozanovova knižka nevyšla aspoň počas perestrojky. Mohli sme sa aj my na Slovensku poučiť. Ukážky z reality ruského života sú v knižke ojedinelé, ale veľmi silné. Miestami je jeho obdiv k istým skupinám obyvateľstva v protiklade s kritikou ich konania. Židov miluje i zatracuje. Hľadá zmysel života, čo je každému človeku veľmi blízke, ale spôsobom, na aký sa odváži málokto. Azda aj preto jeho knižka vyšla s takým časovým oneskorením.                    

Eva ZELENAYOVÁPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.