Tráviči studní v Košiciach


KALISKÝ-HRONSKÝNÁZOR

Tráviči studní v Košiciach

Roman KALISKÝ-HRONSKÝ - Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Kde bolo, tam bolo, toto nie je rozprávka, ale krutá realita. Najväčšia rómska osada na Slovensku je panelákové sídlisko Luník IX v Košiciach. Obyvatelia tohto strašidelného geta majú už roky problémy s vodou. Spôsobili si to sami neplatením účtov a zničením potrubia, ktoré rozkradli a rozpredali. Preto dostávajú pitnú vodu na prídel z odberných stojanov. Lenže kým vodu pre obyvateľov zabezpečovali len cisternami, podľa hygienikov hrozila epidémia, a preto bolo treba hľadať riešenie situácie tak, aby ľudia mali vodu neustále.

Správca sídliska prišiel s myšlienkou vybudovať pre obyvateľov studne. Prvú studňu na úžitkovú vodu postavili pred rokom za tritisícpäťsto eur. Po dvoch týždňoch ju museli odstaviť, lebo bola plná fekálií. Nikto nedokázal určiť, odkiaľ sa do vody dostali. Správca sa nevzdal. Ním poverený človek prostredníctvom virgule, teda prútika, našiel prameň pitnej vody, čo potvrdil skúšobný vrt a rozbor vzoriek. Nasledovala stavba novej studne s tým, že pitnú vodu z nej budú mať všetci obyvatelia sídliska zadarmo. Od prvého merania až po slávnostné čerpanie vody prešiel necelý rok. „Túto vodu budeme pravidelne každé tri mesiace odoberať a robiť kontrolné bakteriálne rozbory,“ povedal správca s tým, že podľa neho na bežnú spotrebu obyvateľov sídliska by mala voda stačiť aj pri nepretržitom každodennom čerpaní. V polovici novembra teda slávnostne studňu uviedli do prevádzky. Tešil sa správca, tešili sa aj Rómovia, ktorí si tento dar vážili. Nie však všetci. Po veľkej slávnosti prišlo veľké sklamanie. Ručná pumpa, ktorú do studne osadili na čerpanie vody, bezchybne fungovala dva dni. V rekordne krátkom čase ju niekto zničil. Vraj do nej popadali kamene, tvrdili niektorí Rómovia. Vodári hovoria, že to je nezmysel.cigáni - ich ochrancovia

„Je to obrovské sklamanie. Po všetkom, čo sme pre nich urobili a ešte chceli urobiť,“ povedal technický riaditeľ bytového podniku mesta Košice Martin Paška a dodal: „Celková investícia do tohto vrtu bola päť tisíc eur a fungovalo to sotva zopár hodín. Je tu stále jedna veľká skupina ľudí, ktorá robí všetko preto, aby sa dobré veci neujali do praxe.“ Správca panelákov plánuje ešte jeden pokus studňu opraviť a vyskúšať, ako dlho bude funkčná. „Ako to máme strážiť? Dáme tam oplotenie, ktoré bude preč za jeden deň? Takisto ako za jeden deň tam nahádzali kamene. Ale aj tak, napriek všetkému stále si myslíme, že je to dobrý projekt,“ uzavrel technický riaditeľ bytového podniku.

Na Slovensku v povestiach a rozprávkach voda a jej hľadanie, podobne ako studne, často stvárňujú nekonečnú túžbu ľudí po lepšom živote. Spomeňme slovné spojenia ako živá voda, studňa múdrosti či studňa lásky. Na Luníku IX nič z toho neplatí. Život v takom prostredí veru nie je rozprávkový, naopak, tvrdá realita dokazuje, že jediná tamojšia funkčná studňa sa volá studňa poznania. Poznania o tom, že aj najlepšie úmysly, ktoré majú zlepšiť situáciu, narazia na prekážky, ktoré sú tvrdšie ako najpevnejšia skala. Hlúposť, zlé úmysly a nedostatok základných civilizačných návykov sa nedajú zmyť ani najčistejšou vodou darovanou s dobrými úmyslami...

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.