Trpasličia morálka našej prítomnosti VI.


gorila kauza sašoNaša existencia v rozprávkovom svete, alebo kde sa voda sype a piesok leje...

Ivan BROŽÍK

V čase, v ktorom vznikal tento článok, sa na svetlo sveta začali predierať ďalšie zaujímavé dokumenty v spojitosti s kauzou Gorila. Do uzávierky čísla sme ich ešte v redakcia nemali k dispozícii. Získali sme akurát prvotnú informáciu, ktorá avizovala existenciu prepisov a zvukových záznamov rozhovoru alebo rozhovorov, ktoré sa majú týkať obchodných záujmov ľudí z prostredia 99 percent v rezortoch hospodárstva a obrany.

Je takmer neodškriepiteľné, že „goríl“ bude stále viac a začnú sa navzájom požierať. Aj dva týždne pred voľbami je ešte času na takýto boj viac ako dostatok. Najkrvavejší zápas bude medzi nimi práve v predvečer samotných parlamentných volieb. Nielen preto, že na deviateho marca niekto – z dnešného pohľadu naozaj nevieme kto – zvolal „protigoriliu“ demonštráciu. Moratórium, na ktoré sme boli v zákone o voľbách zvyknutí a ktoré zakazovalo takým alebo onakým spôsobom ovplyvňovať rozhodovanie voličov v čase 48 hodín pred dňom volieb, už zákon neprikazuje.

 

     ■ STARÉ A NOVÉ ROZPRÁVKY

Pyšná princezná alebo tá so zlatou hviezdou na čele, cisárov pekár, alebo naopak... stará dobrá klasika. Poznáme ju naspamäť, žijeme a starneme spolu s ňou. Slováci však poznajú aj iné rozprávky, s ktorými starnú a znova a znova s nimi chodia k voľbám. Prvá z nich je rozprávka O dobrých pravicových stranách a zlom Ficovi. Miluje ju celé takzvané pravicové spektrum. Milujú ju novinári, ktorí milujú rozprávky práve tak ako peniaze. Za to druhé spravidla píšu to prvé. Svetovou raritou sa dokonca nedávno stalo, že autorka blogu – bývalá angažovaná novinárka pravicového denníka – sa so svojím blogom stala partnerkou Slovnaftu. Tvrdí to aj jej samotná blogerská stránka a nezakrýva to ona sama. Problém je iba v tom, že v duchu Gorily teraz píše angažovane za peniaze to a tak, ako si želajú vlastníci tých peňazí. Pardon. Partneri stránky. Kto stojí za Slovnaftom? Osoba z Gorily známa ako O. V.? Kam sme sa to dostali so žurnalistickou morálkou na Slovensku!

■ NOVINÁRSKE VIZITKY

To je druhá legenda, ktorá žije spolu s nami bez problémov tak ako pekár Werich či princ Ráž. Novinárčina je v pravom zmysle slova tvorba novín, správ, informácií. U nás už dávno nekonzumujeme správy, ale ideologickú masáž propagandistických politrukov. Pre tie ročníky, ktoré povinná vojenská služba obišla, politruk bol politický náčelník, najdôležitejšia osoba vo vojenskom útvare. Vojakom natĺkal do hláv ideológiu, na ktorej sa zhodol ústredný výbor. Boľševickú ideológiu. Novinárov politrukov máme u nás vyše hlavy a mnohí z nich si vznešene píšu podtitul „investigatívni“. Gorilou, teda korupciou, je v tomto zmysle ich písanie v mene záujmov tej alebo onej politickej strany – za peniaze sprostredkované cez stranícky naklonených majiteľov médií alebo posielané priamo na osobné účty zo zahraničia.

■ DOBRÉ A ZLÉ MENŠINY

Nie je to o všetkých menšinách. Rómovia zaujímajú akurát tak bulvár, aj to iba vtedy, ak ide o pohlavný styk medzi maloletými; Česi, Nemci, Rusíni a Ukrajinci nezaujímajú nikoho, ale zato maďarská menšina... Tá áno! Nová generácia Maďarov sa dostala do vrcholnej politiky po prevrate v novembri 1989. Niektorí z nich získali významné posty po voľbách, napríklad v roku 1990 aj vyššie spomínaný O. V. Je zaujímavé hľadať spojitosť medzi istou právnickou kanceláriou poslanca menšinovej strany L. N. a privatizačnými pohybmi napríklad v Transpetrole, v Slovnafte alebo v IRB-OTP. Krásnym príkladom „gorilovania“ je tiež vydavateľstvo Kalligram. Kedysi malo istého zamestnanca, teraz funkcionára strany Most – Híd. Keď obsadil funkciu podpredsedu vlády pre nič a všetko, kam poslal vládne dotácie? No predsa do Kalligramu! Je tu nejaký rozdiel v súvislosti s praktikami, ktoré opisuje Gorila? A to sme spomenuli iba pár príkladov, ktoré nám pripomínajú rozprávku o „dobrých menšinách“. Je ich oveľa viac, ale chceme venovať priestor aj iným témam.

Je to len ďalšia rozprávka z dielne pravicových autorov. Začína sa tým, ako bolo nedobre, keď vláda pravice prevzala v roku 2010 moc nad Slovenskom. Pokračuje opisom udatných rytierov a spanilých spravodlivých panien, ktorí sa pričinili o to, že všetky hospodárske ukazovatele – ako sa má v správnej rozprávke stať – začali rozprávkovo zrazu rásť. Žijeme v ozajstnom svete rozprávok, z ktorých je Gorila iba jedinou. Veď tu máme Príbeh o neexistujúcich agentoch cudzích tajných služieb, s ktorými sa radia niektorí naši politici. A máme tu aj Príbeh o konci sveta, ktorý má nastať po voľbách, ak... Koľkokrát už sme to v poslednom čase vlastne počuli o konci sveta? Iba o konci Gorily nie a nie.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.