Vlastenectvo je mi samozrejmé


Kolesík Andrej NRSRAndrej KOLESÍK: Je smutné, že ešte aj teraz musíme brániť Štúra

ROZHOVOR

S najmladším poslancom Národnej rady SR Andrejom Kolesíkom (SMER-SD) sme hovorili o pokusoch Bratislavského okrášľovacieho spolku (BOS) odstrániť súsošie Ľudovíta Štúra z rovnomenného námestia v centre nášho hlavného mesta. Spolok chce, aby ho nahradila Mária Terézia...

Ste najmladší poslanec NR SR. Dá sa o vás povedať, že ste aj vlastenec?

Samozrejme. Som naozaj nesmierne hrdý na naše Slovensko a podľa toho sa správam aj v parlamente. Popri funkcii poslanca parlamentu som aj predsedom združenia Mladí sociálni demokrati, ktoré má na Slovensku vyše tisíc členov. Presadil som jeden z pilierov programu tohto združenia mladých ľudí, ktorým je výchova k vlastenectvu, posilňovanie našej národnej identity a ochrana kultúrneho a historického dedičstva.

● Takže máte pozitívny vzťah aj k histórii?

Cicero kedysi povedal: Historia magistra vitae est – história je učiteľka života. Najmä preto je smutné, že musíme aj v roku 2012 brániť Ľudovíta Štúra. Teraz budem trochu vulgárnejší, ale naozaj ma to hnevá. Zdá sa, že sme sa nepoučili zo slov múdreho rímskeho filozofa a štátnika. Naša spoločnosť je stále plná polobláznov a revizionistov. Už len čakám, kedy príde ďalší streštenec typu Šebej, Dostál, Zajac, Hlina, Sulík alebo Hríb a bude chcieť prestavať Štefánikovu mohylu na Bradle na Horthyho pamätník...

Čo sa dá proti takýmto pokusom robiť?

Veľmi vítam každú občiansku iniciatívu, ktorá sa odvážne stavia proti takýmto pokusom znevažovať našich národných hrdinov. Popri ovplyvňovaní mienky verejnosti treba vplývať aj na tých, čo o takýchto veciach rozhodujú. Preto som rád, že v strane SMER-SD je veľká časť poslancov, ktorí sú silne pronárodne orientovaní. Spoločne sa nám darí ochraňovať slovenské národno-štátne záujmy a určite budeme v nasledujúcom volebnom období hovoriť aj o potrebe zabrániť podobným pokusom odstraňovania pamätníkov skutočných hrdinov formou zákonodarnej iniciatívy.

A čo konkrétne možno podniknúť v súvislosti so súsoším Ľudovíta Štúra?

Popri postoji poslancov NR SR sú dôležité aj rozhodnutia predstaviteľov samospráv – v tomto prípade primátora mesta Bratislava. Využil som preto svoju pozíciu poslanca slovenského parlamentu, ale aj ako Bratislavčan som oslovil priamo primátora Bratislavy Milana Ftáčnika, s ktorým už niekoľko rokov spolupracujem.

Podarilo sa vám presvedčiť ho?

S konečnou platnosťou to ukáže až budúcnosť. Veľmi jasne a na rovinu som mu však tlmočil svoje záporné stanovisko k zámeru BOS nahradiť Ľudovíta Štúra replikou niekdajšej sochy Márie Terézie. Oslovujem aj ďalších kolegov poslancov, aby sme zvýšili tlak na mesto Bratislava a jeho zástupcov. Sme volení občanmi Slovenskej republiky a musíme chrániť ich záujmy. Tak ako Ľudovít Štúr vo svojej dobe, keď bol vyslancom občanov na uhorskom sneme a tak, ako on bojoval za záujmy slovenského ľudu.

Text a foto: (rem)

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.