3 OTÁZKY PRE: prof. Ľudovíta Petranského, držiteľa Veľkej medaily sv. Gorazda


3 OTÁZKY PRE: prof. Ľudovíta Petranského, držiteľa Veľkej medaily sv. Gorazda

Umelecké druhy sa prelínajú i vznikajú nové

Zhováral sa Tibor B. HAČKO

Nedávno vás minister školstva ocenil za celoživotné dielo v oblasti teórie a dejín slovenskej moderny...

Počas môjho dvadsaťročného pôsobenia či už na pôde Vysokej školy výtvarných umení alebo takmer desaťročnom na Fakulte architektúry som mal česť viackrát prevziať ocenenia vyjadrujúce odmenu za námahu pri popularizovaní slovenského moderného umenia a dizajnu. Všetky som bral ako uznanie práce celých kolektívov, našich umelcov a teoretikov umenia. Toto ocenenie z rúk Dušana Čaploviča si hlboko a mimoriadne vážim. Je to vyjadrenie, že slovenská moderna zanechala nezmazateľnú stopu v stredoeurópskom regióne.

Sme svedkami akoby tápania súčasného umenia. Máte nejakú myšlienku, ako naštartovať zastavený stroj výchovy a vzdelávania v oblasti umenia?

Priaznivci výtvarného umenia s nevôľou sledujú dramatický pokles podpory slovenskej tvorby. Tie ocenenia, ktoré som dostal, by mali byť motiváciou a príkladom pre našich poslucháčov a absolventov. Dnes už nestačí mať iba talent. Nestačí byť remeselne zdatný. Absolventi musia byť viac trpezliví, vytrvalí, ale aj draví. Mladý talent je atakovaný drsným ekonomickým prostredím. Sám mám veľakrát veľké pochybnosti o efektívnosti práce inštitúcií sústredených okolo ministerstva kultúry. Kladiem si otázky, na ktoré nenachádzam jednoznačne pozitívnu odpoveď – či dostatočne razantne podporujú naše kultúrne dedičstvo, súčasné umenie a či vôbec existuje koncept smerovania pre budúce desaťročie.

Vaša umeleckohistorická a teoretická práca sa sústreďuje do viacerých okruhov.

V súčasnosti sme svedkami prelínania jednotlivých umeleckých druhov a vzniku nových typov. Samotná interpretácia dáva veľký akcent na vplyv kontextu doby pri formovaní umeleckého diela.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.