V hodine dvanástej


POZNÁMKA

Ján ČERNÝ

Ministerstvo pôdohospodárstva navrhlo znížiť daň z pridanej hodnoty (DPH) pri predaji niektorých potravinárskych produktov formou takzvaného predaja z dvora až na nulovú úroveň. „Dosah zo zníženia sadzby DPH na produkty predaja z dvora z 20 na 0 percent by sa mohol prejaviť ročne znížením príjmov štátneho rozpočtu o 3,12 milióna eur.

V rokoch 2014 a 2015 predpokladáme nárast o 10 percent aj pre začatie a zvýšenie predaja produktov predaja z dvora,“ konštatuje sa v dôvodovej správe k návrhu novely zákona o DPH, ktorý by mala prerokovať a schváliť vláda SR. Novelu zákona by mal následne v skrátenom legislatívnom konaní odobriť parlament. Prínos zníženia DPH v rokoch 2014 a 2015 by podľa odhadu agrorezortu bol v sume 3,43 milióna eur ročne. V slovenskom agrosektore by sa dalo podľa slov ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka vytvoriť približne 32 500 nových pracovných miest, z toho 16 000 miest pri predaji z dvora. Ďalších približne 16 500 miest by sa mohlo vytvoriť pri zvýšenej výrobe potravinárskeho priemyslu, ktorá má zabezpečiť vyšší podiel slovenských potravín na pultoch obchodov.

V platobnej agentúre evidujeme viac ako 16 000 poľnohospodárskych podnikov. Teoreticky 16 000 subjektov sa teda môže zapojiť do programu predaja z dvora. Keby sa nám podarilo v rámci tohto programu vytvoriť v každej firme len jedno pracovné miesto, ktoré by súviselo napríklad s balením a predajom potravín, tak by to predstavovalo 16 000 pracovných miest,“ vyhlásil minister pôdohospodárstva Ľubomír Jahnátek. Ďalších 16 500 nových pracovných miest by sa podľa neho mohlo vytvoriť v spracovateľskom potravinárskom priemysle pri plánovanom zvyšovaní podielu slovenských potravín na pultoch obchodov v SR. Teraz teda ide o to, či si tieto návrhy osvojí parlamentná väčšina poslancov jednofarebnej vlády Roberta Fica. Taká jedinečná príležitosť sa totiž až tak často nevyskytuje. Odborníci, ktorých v súvislosti s touto témou SNN oslovili, potvrdzujú, že ide o dôležité strategické rozhodnutie takmer v hodine dvanástej.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.