V Martine sa uskutočnil 90. ročník Scénickej žatvy

Keď sa povie Scénická žatva, nielen ochotnícky divadelníci, ale aj všetci milovníci divadla zbystria pozornosť. Tento sviatok divadelníkov z celého Slovenska, ale aj zo zahraničia, oslavuje tohto roku neuveriteľný 90. ročník. Od 28. augusta do 1. septembra bude žiť Martin divadlom, pričom slovíčko „ochotnícke“ znamená v prvom rade tradíciu, kvalitu a prekvapenia. Národné osvetové centrum z poverenia MK SR a spolu s mestom Martin pripravilo pri príležitosti jubilejného ročníka skutočne špičkový festival.


Scénická žatva sa môže hrdiť titulom najstarší festival neprofesionálneho divadla v Európe. Je to prehliadka, ktorá je vyústením práce približne stovky divadelných súbor a jednotlivcov, ktorí sa zúčastňujú postupových okresných, krajských a celoslovenských prehliadok. Je to vlastne komplexný obraz ochotníckeho divadelného diania na Slovensku, keďže ide o amatérske divadlá dospelých, divadlá dospelých hrajúcich pre deti, ale aj divadlá mladých, divadlá poézie, detskej dramatickej tvorivosť a už niekoľko rokov sa prezentuje aj umelecký prednes poézie a prózy.


Festival aj tvorivé fórum

Každoročná martinská Scénická žatva je fenoménom v našej divadelnej kultúre. Je ojedinelá nielen čo do počtu ročníkov, ale predovšetkým pre obrovský záber pri výbere súborov z celoštátnych postupových prehliadok činoherného a hudobného divadla. Projektový manažér Scénickej žatvy Michal Ditte nám k tomu povedal: „Martinská žatva bola vždy najvyššou školou a mala svoje diskusné fóra s renomovanými divadelnými kritikmi a školenia i tvorivé dielne s vysokoškolskými pedagógmi. Preto nie je jednoduché nájsť ďalšie inšpiračné podnety pre jej nový štatút. Všeobecne platí, že každý dobrý festival má svoju neopakovateľnú atmosféru.“ Samozrejme, že na tú martinskú nedajú účastníci a diváci dopustiť. Inšpiratívne predstavenia, tvorivé dielne, sprievodné koncerty a večery vo festivalovom stane, kde vznikajú divadelné i ľudské priateľstvá na celý život.

Fenomén ochotníckeho divadla

Keď sa pozrieme naspäť do histórie, tak ochotnícke divadlo začalo svoje víťazné ťaženie v 19. storočí ako reakcia na národnostný a sociálny útlak, pričom vďaka silnému národnobuditeľskému pohybu pribúdalo aj autorov, ktorí toto divadelné zázemie zásobovali dramatickými textami. Mená ako Juraj Palkovič, Gašpar Fejérpataky – Belopotocký či Ján Chalupka sú ostatne na Scénickej žatve prítomné dodnes. V novodobej histórii vyskúšali amatérski divadelníci takmer všetky vhodné priestory v Martine. Od Domu kultúry ROH cez Starý závodný klub (teraz pod názvom Dom odborov Strojár), Kino Mladosť, SOUS, Halu na ulici A. Pietra, Turčianske osvetové stredisko, Biblická škola až po priestory Divadla SNP Martin (Národný dom a Štúdio). A v čom spočíva hlavný prínos ochotníckeho divadla na Slovensku? „Ochotníci hľadajú a nachádzajú také prostriedky, ktoré môžu byť inšpiratívne aj pre profesionálne scény. Idú za maximálnou jednoduchosťou, za hravosťou, poéziou a národným svojrázom,“ povedala nám dlhoročná organizátorka Scénickej žatvy Mgr. Alene Štefková z Národného osvetového centra. Je pritom dôležité, že táto konfrontácia jasne ukázala, že ochotnícke divadlo si hľadá a nachádza vlastnú cestu. Nenapodobuje profesionálov a nepúšťa sa do nerovného zápasu s nimi. Nechce im robiť konkurentov v nákladnosti scénickej výpravy a v inscenovaní dramatických textov.

Čo nás čaká v Martine

Scénická žatva 2012 ako vyvrcholenie sezóny amatérskeho divadla a zavŕšenie celoročného tvorivého úsilia jednotlivcov i súborov vo všetkých divadelných druhoch a žánroch Začne oficiálne Slávnostným otvorením 28. augusta na Divadelnom námestí v Martine o 20 hodine. Počas nasledujúcich štyroch dní čaká divadelníkov a divákov maratón predstavení a sprievodných programov, ktoré zahŕňajú divadelné inscenácie, koncerty súčasnej nezávislej hudobnej scény a príležitostné výstavy. Tradičnou aktivitou festivalu sú tvorivé divadelné dielne EduArt, ktoré sú zamerané na vzdelávanie tvorcov v oblasti amatérskeho divadla a prebiehajú pod vedením profesionálnych lektorov. Keďže tento 90. ročník je jubilejný, Národné osvetové centrum v spolupráci s kastingovou agentúrou FaceBox vyhlasuje aj Divadelné preteky, na ktorých môže súťažiť každý divadelný súbor aj keď nie je nominovaný do oficiálnej súťaže. Slávnostný záverečný ceremoniál Scénickej žatvy 2012 spojený s odovzdávaním ocenení sa uskutoční v sobotu 1. septembra o 18,00 v Národnom dome.

Maroš M. BANČEJ Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.