V tieni Gorily

Slovenskom otriasa spis Gorila, a tak ,,malé úlety“ politikov typu dodávka dreva  s objemom viac ako pol milióna metrov kubických na štyri roky za dva a pol milióna eur od Štátnych lesov pre firmu známeho ministra pôdohospodárstva Z. Simona  bez výberového konania či  pripravovaný ,,tiežtransparentný“ nákup softwéru za 53 miliónov eur ministerstvom financií (I. Mikloš) akosi zostávajú bokom.

Do  kategórie ,,transparentných“ počinov patrí aj nákup deväťdesiatich dvoch áut Škoda Fabia pre potreby polície. Dvadsaťdva z nich  má byť vybavených meračom rýchlosti  Multaradar nemeckej výroby. Cena každého z týchto áut sa pohybuje od  cca 58,9 tisíca do 82,2 tisíca eur (1,5 – 2,1 mil. Sk). Hodnota celkovej zákazky  je astronomických 2,231 milióna eur. Ministerstvo vnútra vedené D. Lipšicom nákup fabií so zabudovaným radarom pozastavilo až po tom, ako sa informácia o pochybnom tendri objavila na českom portáli www.autoforum.cz.
Prípad preveruje kontrolná sekcia ministerstva a až na základe výsledkov kontroly rozhodne rezort o zrušení či pokračovaní zmluvy. Ministerstvo ústami svojho hovorcu  rozhorčene vystúpilo proti ,,manipuláciám, polopravdám a vysloveným lžiam“, ktoré obsahuje článok zverejnený na spomínanom portáli, naznačujúci, že podmienky výberového konania mali byť šité  pre  firmu vyrábajúcu radary Multaradar. Nimi má byť vybavených dvadsať fabií 1,2 TSI zo spomínaného nákupu. Ministerstvo sa obhajuje tvrdením, že tender bol vypísaný len na dodávku áut, ktoré boli vysúťažené za optimálnu cenu (9 – 11 tisíc eur s DPH), pričom výber radarov bol vo výlučnej kompetencii dodávateľa áut, spoločnosti ŠKODA AUTO Slovensko, s. r. o. Záhadou zostáva, prečo bol tender vypísaný na dodávku áut, keď takmer polovicu hodnoty celej zákazky deväťdesiatich áut tvorí cena dvadsiatich radarov (jeden aj s montážou vyšiel na 1,2 milióna korún).
Nevedno, kto si stanovil pri nákupe áut podmienku, že musia byť vybavené práve radarom za takmer  48 tisíc eur, čo štyri- až päťnásobne prevyšuje cenu auta, do ktorého je namontovaný. Isté je jedno, niekto takúto podmienku zadal. Nemusel to byť ktosi z ministerstva, to ho však nezbavuje zodpovednosti, lebo zmluvu s dodávateľom podpísal generálny riaditeľ sekcie ekonomiky  ministerstva vnútra. Mimochodom, za rovnakú cenu 1,5 milióna korún za kus kúpila česká polícia dvadsať passatov V6, vybavených radarom Ramer. Je zrejmé, že z daňových poplatníkov si v prípade  fabiového tendra ktosi urobil dojnú kravu. Nepriamo o tom svedčí pozastavenie tendra. Pre najzanietenejšieho bojovníka s Gorilou to nie je práve najlepšie vysvedčenie.
                                                                                                                                         Oto BALOGHPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.