VŠIMLI SME SI
Ivan BROŽÍK
Deň preberania politickej moci nad Slovenskom bol mimoriadne zaujímavý. Predovšetkým tým, že moc konečne vystriedala „všetkého schopnú“ nemohúcnosť. Ale možno aj tým, že sme akceptovali národný kroj ako patričnú formu vysokoprotokolárneho odevu. Zaujal nás aj jednoznačne najhlasnejší výkrik pani poslankyne Vášáryovej pri potvrdzovaní sľubu poslanca národnej rady.
Okrem iného v ňom vyslovila, že „svoje povinnosti budem plniť v záujme občanov...“ Stalo sa. Po zložení predpísaného sľubu sa venovala v našom záujme zaujatému a nerušenému lúšteniu krížovky v poslaneckej lavici. V záujme nás občanov médiá nepretržite informovali o dianí v prezidentskom paláci, na Úrade vlády či v parlamente. Väčšinou slovníkom hodným konferenciera cirkusového predstavenia. Obmedzeným, žargónovým, nespisovným a najmä vedomostne mimoriadne plytkým. Akoby nebol rozdiel medzi slávnostnými okamihmi v rokovacej sále najvyššieho zákonodarného zboru za prítomnosti hlavy štátu a predsedu vlády a tým, čo si práve na seba obliekla niektorá z našich celebrít a s kým prišla na zábavný večierok. A to aj vo chvíli, keď nový predseda parlamentu Pavol Paška vo svojom emotívnom prejave volal po pozdvihnutí kultúry a kultúrnosti, znalostí a múdrosti. Asi len v záujme nás občanov sme sa od poslušných mediálnych masérov nedozvedeli, ako si nový predseda vlády Robert Fico predstavuje riadenie nášho Slovenska na najbližšie štyri roky a že považuje za najdôležitejšie zabezpečiť nám občanom ako prvé prácu. A hneď za tým ako druhé uchrániť naše zdravie vyvedením zodpovedného rezortu z totálneho rozkladu a chaosu.
O prejave hlavy štátu Ivana Gašparoviča sme sa síce dočítali, že „oproti plánovanej hodine netrval ani polovicu“, ale nikto sa už neunúval sprostredkovať národu jeho obsah – napríklad to, že prezident Gašparovič zdôraznil akútnu potrebu riešiť nezamestnanosť najmä mladých ľudí. Že podľa neho problém nezamestnanosti súvisí s chudobou či kriminalitou. Že hlava štátu si myslí, že absentuje komplexná stratégia, a opatrenia, ktoré sa v tejto oblasti prijímajú, sú neraz len čiastkové. Asi len v záujme nás občanov nám nikto nesprostredkoval názor pána prezidenta, že občania sú predovšetkým ľudskými bytosťami a „nemôžu sa stať objektom experimentu na úkor svojho zdravia“. A ešte raz prezidentské, ale médiami zatajené „že“ – že je nevyhnutné rozvíjať vidiek, prosperujúce poľnohospodárstvo či školstvo. Deň preberania moci v parlamente bol štvrtého apríla pre Bratislavu okrem iných súvislostí mimoriadne symbolický. Je to historický dátum jej oslobodenia. Ale na to si už naozaj nikto z novinárov nespomenul.