Vanda Tureková


MEDAILÓN

Mladá jubilantka

Súčasná doba je iná než doba našich starých mám. Štyridsaťročná žena bola už usadená matróna, ktorá sa štylizovala „primerane veku“. Teraz je všetko inak. Pribúdajú mladé a zároveň zrelé ženy. Vo svete sú štyridsaťročné herečky stále mladé kočky. My na Slovensku však tiež máme jubilantku podobného typu – herečku Vandu Turekovú.

VANDAVanda Tureková sa narodila 18. júla 1972 v Trenčíne. V rokoch 1990 až 1994 študovala herectvo na VŠMU v Bratislave. Perličkou jej života je krátke, ale vášnivé manželstvo s o dva roky starším spolužiakom – hercom Dušanom Cinkotom. Vanda Tureková stvárnila celý rad zaujímavých ženských postáv ešte počas štúdia na vysokej škole. Bola to napríklad Adela v Dome Bernardy Alby (Astorka – Korzo ´90), Marta v Jarnom prebudení či Mariška v Tóthovcoch (Trnavské divadlo). Napokon začala atraktívnu kariéru v Slovenskom národnom divadle. Zahrala si Chris v Tancoch na sklonku leta, Checcu v Čerticiach, Vivian Egertonovú vo Vlastencoch z mesta Yo, Luciu v Alergii. Nemala núdzu ani o filmové či televízne ponuky (rozprávka Domovníkov syn, inscenácia Romulus Veľký, televízny film Na Bukvovom dvore, za ktorý získala cenu za ženský herecký výkon, televízny seriál Škriatok). Ktovie, možno práve prirodzené „ryšavky“, ktorou je aj Vanda, majú vietor v duši. A možno práve táto črta ju hnala kamsi do sveta. Zanechala stabilnú pôdu SND a strávila rok v Mexiku, kde sa venovala štúdiu tanca, neskôr sa premiestnila do Holandska, Nemecka... Prvé roky tretieho tisícročia pobudla v Japonsku a zoznamovala sa s inakosťou japonského vnímania. V súčasnosti sa Vanda Tureková venuje najmä svojim dvom synom Samkovi a Matúšovi. Aj keď je úloha matky dvoch maloletých detí náročná a skĺbiť ju s herectvom na plný úväzok nie je až také ľahké, veríme, že výrazne talentovaná jubilantka nám v budúcnosti ešte dá veľa možností nechať sa uniesť jej hereckým umením.

Barbara PRIBYLINCOVÁPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.