Verní rodu, verní kroju

batizovce 190Presne o rok a deň sa 7. januára v Batizovciach stretli obyvatelia aj hostia v kúdelnej izbe. Zdalo by sa, že pri tých istých zvykoch, novoročných vinšoch, prianiach a zvykoslovných obradoch. Všetko to krásne sa zopakovalo presne v deň a rok tu na tomto mieste, ktoré nazval Mgr. František Perička genius loci, čo neodmysliteľne patrí k spontánnemu prežívaniu vianočných sviatkov v Batizovciach. ým je tu prítomná duša obce: v návratoch do kúdelnej a v spoločnom prežívaní sviatočnej radosti.  Kúdelnú izbu usporiadal aj tento rok Miestny odbor Matice slovenskej v Batizovciach pod vedením Milana Pastrnáka, režiséra a otca celého podujatia. Zakažd Ruku priložila aj jeho manželka Oľga prípravou jedál.

Okolo starej mamy a mladých mamičiek z tejto rodiny sa tmolilo troje zdravých ratolestí vo vigánčekoch. Línia pokračovania je v prepojení na deti a mládež – každým rokom pripomínajú plynutie času.  Súzvuk piesní, tancov, pohybu, ľudskej vravy, pohostinstva a stretnutí je neklamným znakom životaschopnosti a zdravého základu, ktorý je v obci pevne zakódovaný.
Organizátori Cyril Františka, Ján Rakyta, Vladimír Perička aj miestami ustarostený Milan Pastrnák sa už teraz starajú o budúcnosť kúdelnej, ako ju oživiť novým šťavnatým scenárom.
Tak ako každé podujatie aj toto si vyžaduje veľa mravčej práce pri „postavení“ kúdelnej izby a domyslení až do najmenších detailov, keďže nemá svoje stále priestory, iba tie v spoločenskom dome. Rovnako treba pohostiť účinkujúcich počas nácvikov a vystúpenia a tiež uctiť si preplnenú sálu rodákov, aby sa každý cítil dobre a bol vítaný.
To všetko je na hlave organizátorov: zohnať prostriedky na túto slávnosť, upiecť, navariť, ponúknuť, nakŕmiť a počastovať. Aj tentoraz svoju štedrosť potvrdil pán Lizák, prispela obec a aj Matica slovenská na základe projektu.
To všetko rieši Milan Pastrnák a jeho druhovia z odboru. Obec mu verí a prejavila obom manželom veľkú vďaku a uznanie za uchovávanie dedičstva otcov – verní rodu, verní kroju a za súdržnosť obyvateľov, ktorú pri každej príležitosti prirodzene a samozrejme vytvárajú. Za túto kultúrnu misiu v obci poďakoval miestnemu odboru Matice slovenskej a všetkým účinkujúcim starosta obce Ivan Čičmanec.
Poďakovanie s uznaním si zaslúžia všetci, ktorí neľutovali sily, prostriedky a čas na prípravu tohto trojkráľového sviatku v Batizovciach. Ako vidieť, zdravé silné rodiny posilňujú životaschopnosť a budúcnosť obce.

Ľudmila Hrehorčáková Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.