Visíme na chvoste


veda - ilustrák - štvorecVŠIMLI SME SI

Ivan BROŽÍK

Z času na čas sa v médiách bez väčšieho záujmu verejnosti a ohlasu spoločnosti objaví informácia o nejakom významnom úspechu našich vedcov. Klobúk dolu, niekedy sú to fakt frajeri! Závisí to však – väčšinou – od zápalu a až od fanatickej obetavosti jednotlivcov. Slovenská republika sa prepadáva v dôležitých ukazovateľoch týkajúcich sa tzv. vzdelanostnej ekonomiky. Najhoršie sme na tom v oblasti investícií do výskumu, vývoja a vzdelávania.

„V súčasnosti Slovensko zaostáva v kľúčových ukazovateľoch rozvoja vedomostnej ekonomiky nielen za najvyspelejšími krajinami Európskej únie, ale aj za krajinami V4,“ konštatuje Správa o stave výskumu a vývoja na Slovensku a jeho porovnanie so zahraničím za roky 2006 až 2010. Podľa publikovaných údajov patrí Slovensko medzi krajiny s najnižšími investíciami do výskumu, vývoja a vzdelávania. Slovensko má tiež mimoriadne nízky aj citačný index, ktorý hovorí o podiele priemerného počtu citácií danej krajiny k priemernému počtu citácií svetovej databázy. Kým na Slovensku je tento index 62 percent, v Dánsku je to 134 percent, v Holandsku 131, v USA 126 a vo Veľkej Británii 124 percent. Ukazovateľ relatívneho počtu vedeckých odborných publikácií dosiahol u nás v rokoch 2006 – 2010 hodnotu 0,47. V Dánsku je to 1,86. Okrem toho v roku 2010 Úrad priemyselného vlastníctva SR udelil o takmer 180 patentov menej ako rok predtým. Alarmujúce tiež je, že na základe nových údajov OECD sa učitelia vo svete v rokoch 2009 a 2010 platom priblížili ostatným pracovníkom s vysokoškolským vzdelaním, kým slovenskí učitelia skôr stagnovali. Nárast pomeru platu učiteľov na stredných školách k príjmom pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním bol v krajinách OECD medzi rokmi 2009 a 2010 približne 4,6 percenta. Na Slovensku tento nárast predstavuje iba 0,9 percenta, čo je významne pod priemerným rastom v krajinách OECD.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.