Všade inde to je jednoduché


POZNÁMKA

Všade inde to je jednoduché

Ivan BROŽÍK

Už aj tradične najtolerantnejšie krajiny Európy začali rázny boj s asociálmi a s tými, ktorí odmietajú akceptovať ľudské právo iných na pokojný, bezpečný a civilizovaný život. Po Veľkej Británii a Írsku už istý čas prekvapuje aj Holandsko. Ide o riešenie, ktorého princíp spočíva v tom, že ľudí či ich celé komunity, ktoré odmietajú rešpektovať základné civilizačné normy, úrady vysťahujú za hranice mestských aglomerácií.

Odčlenia ich tak od tej časti obyvateľov miest, ktorá žije usporiadaným životom, plní si svoje daňové a iné povinnosti a nepohoršuje svojím asociálnym správaním okolie. Tamojšie úrady neraz takéto rozhodnutia vysvetľujú princípom podľa nich najvyšším – ohrozením mravnej výchovy mládeže majority a potrebou eliminovať vplyv asociálneho správania sa na deti slušných rodín. Samosprávy v týchto krajinách si nerobia ťažkú hlavu s nejakými nadáciami a ľudsko-právnymi organizáciami, nečakajú na dokončenie vágnych reforiem a siahodlhých debát politikov a „aktivistov“, rozhodne neprideľujú nové byty zníženého štandardu tým, ktorí si svoje vlastné obydlia za niekoľko rokov „vybývali“, a už vôbec sa nezaoberajú tými, ktorí si neplatia nájomné.

„Scum village“ sa nazývajú lokality povedzme v Holandsku, kam asociálov a všetkých tých, ktorí odmietajú rešpektovať základné pravidlá občianskeho spolužitia v obciach a v mestách, jednoducho – vysťahujú. Bez veľkých debát, rokovaní, schvaľovaní, bez rozhorčovania pochybných zástancov – naopak s podporou médií. A samozrejme aj majoritnej časti obyvateľstva. Je preto veľmi naivné, ak sa niektorí naši spoluobčania spoliehajú na to, že keď sa s celou mnohopočetnou rodinou odsťahujú do Veľkej Británie, Írska alebo najnovšie aj do niektorých severských štátov Európy, bude o nich postarané vo všetkom. Napokon, nikam by sa nemuseli sťahovať, ak by pochopili, že ľudstvo žije už v 21. storočí a že stačí iba trochu zmeniť životnú filozofiu, v ktorej zotrvačne dominuje – starajte sa o mňa vy.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.