Zmena zákona o Slovákoch v zahraničí


slováci v píliši 2VŠIMLI SME SI 

Zmena zákona o Slovákoch v zahraničí

® - teraz.sk

Ministerstvo zahraničných vecí pripravuje tento rok novelu zákona o Slovákoch žijúcich v zahraničí. Rovnako tento rok predstaví novú koncepciu štátnej politiky vo vzťahu k zahraničným Slovákom. Novela bude korešpondovať s novými politickými, legislatívnymi a sociálnymi podmienkami života krajanov, keďže sa mení štruktúra aj spôsob fungovania slovenských komunít.

Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v rozhovore pre Rádio Lumen v tejto súvislosti povedal: „To, že sa nám mení štruktúra Slovákov v zahraničí, je zásadná vec. Máme tu novú migráciu mladých ľudí v produktívnom veku s malými deťmi – ľudí, čo cestujú, ktorí neodišli jednorazovo, ale sa vracajú na Slovensko, ktorí majú úplne iné požiadavky a potreby.“

V zahraničí žijú takmer dva milióny Slovákov. Patria sem menšiny, krajanské komunity, potomkovia Slovákov, ale v ostatných rokoch najmä pracovní migranti. Najpočetnejšia krajanská komunita – asi deväťstotisíc osôb – stále žije v Spojených štátoch amerických, v Kanade je to okolo deväťdesiattisíc ľudí pôvodom zo Slovenska. V Európe už tradične najviac Slovákov žije a pôsobí v Čechách – vyše stopäťdesiattisíc. Ďalšie desaťtisíce Slovákov odišli za prácou na Britské ostrovy, ale aj do Škandinávie.

Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí vydáva krajanom osvedčenia Slováka žijúceho v zahraničí. Okrem práva pobytu na Slovensku ním získajú následne aj voľný pohyb v krajinách Európskej únie. Minister M. Lajčák považuje generačnú výmenu v krajanskej komunite za prirodzenú. Mrzí ho však rozdelenie krajských komunít na niekoľko skupín, ktoré medzi sebou súťažia o vplyv.

 


 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.