Vydieranie v prospech homosexuálov


dúha štvorecPOZNÁMKA          

Vydieranie v prospech homosexuálov

Eva ZELENAYOVÁ

Kardinál Turkson, predseda Pápežskej rady Spravodlivosť a pokoj, sa v Bratislave stretol so slovenskými novinármi na brífingu počas medzinárodnej konferencie Katolícka cirkev a ľudské práva. Program konferencie bol zaujímavý a mnohostranný, novinárov však najviac zaujímali práva homosexuálov v niektorých afrických krajinách, najmä v Nigérii, Ugande a Ghane.

Témy ako ľudské práva a prenasledovanie kresťanov v Európe, náboženská sloboda v Slovenskej republike alebo ľudské práva a dôstojnosť z pohľadu katolíckej cirkvi nebyť nášho týždenníka zostali by nepovšimnuté.

Kardinál Turkson, rodák z Ghany, svojou odpoveďou na množstvo otázok okolo práv homosexuálov azda prekvapil, keď povedal: „Základná otázka znie, či sa dá sexualita definovať ako ľudské právo.“ Pápež Ján XXIII. a jeho nasledovníci po vzniku Všeobecnej deklarácie ľudských práv v roku 1948 rozvinuli Sociálnu náuku Cirkvi v oblasti ľudských práv. Za ich základ pokladá ľudskú dôstojnosť a práve preto sa zastáva univerzálneho charakteru základných ľudských práv a odmieta ich relativizmus. Pred ideológiou relativizmu varoval pápež Benedikt XVI. v roku 2008 na pôde OSN. Relativistická koncepcia limituje záber uplatňovania práv, pretože pripúšťa rozličné druhy ich významu a interpretácie a popiera ich univerzalitu v mene rozličných kultúrnych, politických, spoločenských alebo náboženských postojov.

K ľudským právam sa vyjadruje aj pápež František. Podľa neho „dôstojnosť ľudskej osoby a spoločné dobro stoja nad pohodlím jednotlivcov, ktorí sa nechcú vzdať svojich privilégií“.

Kardinál Turkson na otázku, čo robí cirkev, aby ľudské práva boli pre všetkých rovnaké, odpovedal, že to robí mnohými spôsobmi, ale ten najzákladnejší tkvie v jej učení. Vysvetlil aj dôvody, prečo niektoré africké štáty v ostatnom čase prijali zákony diskriminujúce homosexuálov. „V Nigérii nebol nijaký zákon proti homosexuálom. Stalo sa tak až pred dvoma rokmi po stretnutí krajín Commonwealthu. Na ňom zaznela zo strany premiéra Veľkej Británie vyhrážka, že ak tieto krajiny neprijmú zákony v prospech homosexuálov, tak nedostanú materiálnu pomoc. Niektorí sa urazili, že je to proti ich suverenite a nemôže sa s nimi takto zaobchádzať.“ Spomenul Ugandu, ktorej Svetová banka zamietla plánovanú finančnú pomoc vo výške deväťdesiat miliónov dolárov, i Malawi, ktoré tiež nedostalo finančnú pomoc, lebo oba štáty odmietli prijať zákony v prospech homosexuálov. Ako povedal, tento nátlak vyvoláva opačné reakcie. Zdôraznil, že katolícka cirkev oficiálne učí, že homosexuálne osoby treba prijímať s úctou, so súcitom a s jemnocitom a vyhýbať sa akémukoľvek náznaku nespravodlivej diskriminácie proti nim.                              

                                                                                                Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.