Za záškoláctvo odoberú rodičom prídavky


rómovia 1Učiteľom treba dať aj práva, nielen žiadať od nich povinnosti

Ivan BROŽÍK – Foto: archív

Sexuálne obťažovanie spolužiakov, absencia základných hygienických návykov, šikanovanie učiteľov, záškoláctvo... Aj to je jedna z podôb nášho školstva vytváraná maloletými príslušníkmi rómskej menšiny. Ich zákonní zástupcovia doteraz proti tomu nič robiť nemuseli. Takým časom je však koniec.

Zdá sa, že ešte nedávne trendy poskytovať čo najviac výhod tým, ktorým sa máli navštevovať základnú školu „iba“ za podmienok, aké dodržiavali disciplinovaní žiaci, zlyhali naplno. Obedy zadarmo, odmeny za dochádzku, dotácie na pomôcky a iné výhody, o ktorých sa deťom zo socializovaných rodín, hoci aj s nezamestnanými rodičmi, ani nesnívalo. To nezabralo. Minister Dušan Čaplovič navrhuje cestu sankcií.

ZMENA V PRÍSTUPE

„Budeme konať veľmi tvrdo a nekompromisne. Odoberieme rodinné prídavky, ak deti nebudú chodiť do školy. Pretože to je povinnosť. Ak sa rodič nestará o svoje dieťa a nemá záujem, tak samozrejme ani štát nemá právo mať záujem o také dieťa, musíme ale pomáhať,“ vyhlásil minister školstva. Podľa v súčasnosti platných zákonov „ak si dieťa neplní povinnú školskú dochádzku, nie je možné prídavok na dieťa rodičom odňať, je však možné vyplácať tento naďalej prostredníctvom inštitútu osobitného prijímateľa, ktorým sú väčšinou obce, ale môže to byť aj poverená v zmysle zákona fyzická alebo právnická osoba“. Ministerstvo teda bude musieť urýchlene prísť s novelou. V nej sa počíta aj so zavedením povinnej predškolskej dochádzky pre päťročné deti, aby deti v piatom roku života boli vychované, aby boli socializované, aby prišli do prvej triedy pripravené a aby nevznikali obrovské anomálie.

ŠTATÚT PEDAGÓGOM

Spoločenský status učiteľov sa musí zvyšovať, pričom pedagógovia nemôžu mať len povinnosti a rodičia a deti len práva a žiadnu zodpovednosť. Tvrdí to aj predseda vlády Robert Fico. Domnieva sa, že to, čo sa deje v školstve v súvislosti s prístupom žiakov k učiteľom, nie je iba interná záležitosť škôl, ale odraz celej spoločnosti.

„Od roku 1989 vychovávame ľudí k tomu, že žiadna autorita neexistuje. Všimnite si, kto je v médiách často ponúkaný ako autorita rôzni hochštapleri a prostitútky, ale múdri ľudia predstavovaní nie sú. ... Nechcime potom, aby deti, ktoré sledujú, vidia a počujú, aby svojho učiteľa automaticky vnímali ako autoritu,“ zdôraznil Robert Fico. Avizovaná zmena odoberať za záškoláctvo detí ich rodičom rodinné prídavky však vyvoláva obavy medzi samotnými učiteľmi. Boja sa, že budú fyzicky napádaní rodičmi, ak budú úradne vykazovať záškoláctvo ich detí. Tento problém môže vyriešiť iba štatút učiteľa ako verejného činiteľa.
Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.