Zahmlievanie okolo súsošia vierozvestcov


cyril a metod socha v BAMédiá rozšírili zavádzajúce správy o zamýšľanom pamätníku sv. Cyrila, Metoda a Gorazda

Alexander GOCZ – Karikatúra: Anton GÁBRIK, autor návrhu súsošia

Nedávno sa v istom denníku objavil článok s priam bombastickým titulom: Z gigantickej sochy vierozvestcov ostalo len miesto. Autorka sa nenápadne snažila vzbudiť u čitateľa pocit, že sa nijaký pamätník napokon stavať nebude, lebo mesto aj odborníci sú proti a „trucovitá“ Matica slovenská sa bude musieť pri oslavách 1 150. výročia príchodu solúnskych bratov zaobísť bez súsošia. Keďže sa SNN touto témou dlhodobo zaoberajú, radi by sme niektoré zavádzajúce tvrdenia z článku uviedli na pravú mieru.

Zdá sa, že v niektorých médiách stále pretrvávajú tendencie vzbudzovať negatívne emócie. Už len formulácia „gigantická socha“ má v čitateľovi vyvolať pocit, že sú tu snahy v čase krízy rozbiehať megalomanské projekty. Pritom súsošie je v mierne nadživotnej veľkosti a náklady na jeho realizáciu sú okolo 160 tisíc eur, čo je vzhľadom na iné porovnateľné akcie u našich susedov veľmi skromná čiastka.

            ■ VEĽKÝ AKO VEĽKÝcyril a metod 3 návrhy socha v BA

Autor víťazného návrhu, akademický sochár Anton Gábrik nám k tomuto označeniu pre SNN povedal: „Autorka má zrejme veľké medzery, čo sa európskej sochárskej scény týka. Prial by som jej vidieť skutočne veľké sochárske projekty vo Francúzsku, v Nemecku, v Maďarsku či v Českej republike...“ Rovnako je viac než sporný údaj v článku, kde autorka píše: „Víťazný návrh však viacerí kunsthistorici kritizovali...“ Podľa našich zistení sa kriticky k súsošiu vyjadrila Zuzana Bartošová, ktorá má, samozrejme, na svoj názor nárok a nikto jej ho neberie. Spočítané a vydelené – podobné podsúvanie poloprávd a zavádzanie už trvá nejaký ten čas a určite ovplyvnilo aj poslancov mestského zastupiteľstva, ktorí zneisteli, a začala sa neplodná diskusia najprv o mieste postavenia súsošia a vzápätí o jeho výtvarnom stvárnení.

            ■ SME OPTIMISTI

O novej podobe sa už nebude najskôr rokovať v mestskom zastupiteľstve. Primátor Milan Ftáčnik (nezávislý s podporou Smeru) sa stretol s iniciátormi súsošia a dohodli koordináciu ďalších krokov, ktoré povedú k jeho konečnej realizácii. Odborníci dotiahnu do konca niektoré otvorené otázky a vytvoria predpoklady pre definitívny súhlas hlavného mesta. Predseda Spoločnosti sv. Gorazda Miroslav Holečko je tiež optimista. „Všetko speje k tomu, že sa napokon s magistrátom i ministerstvom kultúry dohodneme. Naša spoločnosť spolu s vedením Matice slovenskej urobila maximálne ústretové kroky a ceníme si, že aj autor návrhu Anton Gábrik reagoval pružne na pripomienky, ktoré sa ozvali na zasadnutí mestského zastupiteľstva.“ Stanovisko Ministerstva kultúry SR je tak isto jasne čitateľné: „Ak Matica predloží žiadosť o dotáciu na návrh súsošia v roku 2013, príslušná grantová komisia ho posúdi a nevidíme dôvod, aby ho napokon nepodporila,“ povedal hovorca MK SR Jozef Bednár. Je teda viac než pravdepodobné, že sa naši čitatelia v blízkej budúcnosti dočkajú článku, ktorý za celou anabázou okolo súsošia svätých Cyrila Metoda a Gorazda dá víťaznú bodku.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.