Založili tradíciu pod sochou vládcu starých Slovákov


Svätopluk pohľadnica Matice slovenskej dvojkrížPavol Paška na bratislavskomHrade pred matičiarmi: Náš kráľ Svätopluk...

Založili tradíciu pod sochou vládcu starých Slovákov

Dušan D. KERNÝ – Foto: Maroš M. BANČEJ

Nech je meč nášho kráľa Svätopluka vo vašom srdci, nech ho tam pocítite vždy, keď ide o obranu legitímnych slovenských záujmov kdekoľvek, nech vám pripomína nášho kráľa a najmä to, že sme národ, ktorý si ctí minulosť a tradície. Táto socha symbolizuje tradície identity a štátotvornosti,“ vyhlásil predseda Národnej rady Slovenskej republiky Pavol Paška, hlavný rečník na ojedinelom podujatí Matice slovenskej pod sochou Svätopluka na nádvorí Bratislavského hradu.

Matica slovenská pozvala vyše stovky matičiarov, priaznivcov a sympatizantov Matice slovenskej o. i. z radov vrcholných predstaviteľov VÚC, medzi nimi Juraja Blanára, Milana Belicu, Pavla Freša, členov vlády a viacerých ústavných činiteľov na nádvorie Bratislavského hradu pri Svätoplukovi, aby ocenila ich nezištnú a dobrovoľnú prácu na prospech Matice slovenskej. Zároveň sa vyhlásil zámer urobiť z tohto prvého stretnutia tradíciu matičného stretávania sa pod sochou kráľa starých Slovákov Svätopluka.

NÁVRAT K ZAČIATKOM

Predseda NR SR P. Paška sa neubránil spomienke na jún 2010, keď traja ústavní činitelia – prezident SR, predseda vlády a predseda parlamentu v pôsobivom akte nielen odhalili Svätoplukovu sochu, ale aj symbolicky zviazali tri prúty – historické dedičstvo viažuce sa k Svätoplukovmu odkazu, povestné tri prúty súdržnosti. „Stálo ma to nemálo energie, aby sme dosiahli, že socha nášho kráľa tu bude stáť, bol to pre mňa nesmierne vyčerpávajúci boj nielen s byrokraciou, ale aj s ľudskou hlúposťou a vtedy mi ani na um nezišlo, že to bude pokračovať. Uplynuli odvtedy tri roky, odznelo množstvo overených, vierohodných názorov a ani to nezahubilo tú ľudskú hlúposť, ktorá sa prejavila vtedy a sledujeme ju aj dnes. Preto majú všetky akcie a medzi nimi táto matičná, na ktorú somsocha svätopluka SE prijal pozvanie a ďakujem za matičný dar, repliku súsošia sv. Cyrila a Metoda, veď tieto priestory sú zviazané s cyrilo-metodskou tradíciou.“

Mnohí z prítomných podporili iniciatívu zverejnenú v SNN obnoviť pôvodný nápis na podstavci sochy a požiadali predsedu MS M. Tkáča, aby to v osobnom rozhovore tlmočil predsedovi NR SR. Stretnutie sa tak vlastne stalo prihlásením sa k pôvodnej podobe pamätníka, ako ho odhaľovali v roku 2010.

MATIČNÍ LAUREÁTI

Matičný pozdrav prítomným a oceneným, medzi ktorými boli vrcholní predstavitelia politiky, vedy, vysokých škôl, umelci, herci, maliari, sochári, spisovatelia a publicisti, a samozrejme radoví matičiari a predstavitelia Mladej Matice, predniesol predseda prezídia Matice slovenskej Jozef Šimonovič. Zdôraznil predovšetkým štátotvornú tradíciu, ktorá sa viaže na Svätopluka a je hlavným podnetom pre organizovanie matičných podujatí a matičnej obhajoby sochy, ako i nápisu na jej podstavci. J. Šimonovič vystríhal pred svojvoľným výkladom slovenských dejín, pred popieraním nespochybniteľných faktov a pripomenul aj potrebu pestovať a udržovať tradície. Varoval pred protidemokratickými spôsobmi a vyzval na obranu štátotvornej tradície a symbolov vo vlastnom slovenskom štáte. Poznamenal, že táto obrana sa viaže tak k soche Svätopluka, ako aj k predošlým pokusom odstrániť súsošie štúrovcov z jedného z hlavným bratislavských námestí.

Kráľ Svätopluk nemôže zostať sám a nemôže byť osamelý! Takto znela výzva na založenie tradície kladenia Vencov vďaky pri soche kráľa Svätopluka, spojená s výzvou dôstojne sa pripraviť a v novej matičnej dynamike osláviť v roku 2015 nadchádzajúcu dvestoročnicu Ľudovíta Štúra.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.