Zamestnanec nemôže byť len účtovná položka


nezamestnanostNovela Zákonníka práce vráti túto právnu normu opäť medzi civilizované zákony

Ivan BROŽÍK

Vysoká nezamestnanosť na Slovensku umožňovala väčšine zamestnávateľov správať sa k vlastným zamestnancom ako k novodobým otrokom. Ich konanie dokonca dostalo požehnanie zákona po právnej úprave, ktorú medzi prvými na prospech podnikateľov zmenila predchádzajúca pravicová vláda. Na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi nastane náprava.

Koniec nadčasom, ktoré sa v počte hodín takmer rovnali plnému úväzku. Zamestnávatelia, ktorí prinútili svojich pracovníkov robiť nadčas aj 150 hodín, síce tvrdili, že ide o dobrovoľnú nadprácu, ale všetci vedia, o akú „dobrovoľnosť“ v skutočnosti ide. Ak pracovník náhodou nevládal takto „dobrovoľne“ tráviť väčšinu času v mizerne platenej práci alebo z rodinných dôvodov ani nemohol, nikto mu nepomohol. Skôr či neskôr sa ocitol na ulici.

VÝPOVEĎ AJ ODSTUPNÉ

nezamestnanosťKoniec vyhadzovaniu len tak pre „zlý pohľad“. Mala by tomu zabrániť opätovná povinnosť zamestnávateľa poskytnúť odchádzajúcemu pracovníkovi odstupné i výpovednú lehotu. Zruší sa aj stav, keď po nezákonnom ukončení pracovného pomeru zo strany zamestnávateľa sa zamestnanec nemohol domôcť náhrady mzdy. Doteraz zákon obmedzoval prípadnú, súdom uznanú náhradu mzdy iba dvanásť mesiacov. Toto obmedzenie sa skončí a prepúšťanie z práce bude opäť o niečo zložitejšie. Alebo – drahšie. Tí, ktorí túto metódu používali len preto, že sa im niekto z podriadených pre také či onaké subjektívne dôvody nepáčil, budú si musieť dobre zvážiť prípadné finančné následky náhrady ušlej mzdy, po novom priznanej zamestnancom súdmi.

SILNEJŠIE ODBORY

Koniec poplatným odborárskym bosom. Stalo sa pravidlom, že mnohí podnikatelia si machináciami a dobrou taktikou nechali medzi svojimi zamestnancami zvoliť, prípadne pôsobiť takého odborárskeho predáka, ktorý napokon, dobre „motivovaný“ samotným podnikateľom, presadil do kolektívnej zmluvy také ustanovenia , ktoré išli proti ich záujmom. Po novelizácii Zákonníka práce kolektívna zmluva nemôže „podliezť“ tie zákonné práva zamestnancov, ktoré stanovujú súvisiace právne normy. Skončí sa aj bezbrehé reťazenie pracovných pomerov na dobu určitú. Terajšie predlžovanie zmluvy aj trikrát v priebehu troch rokov sa znižuje na maximálne dvakrát v priebehu 24 mesiacov. Po novom tiež už nebudú musieť odborárske orgány preukazovať počty členov, teda reprezentatívnosť v podniku.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.