Zdanlivo obyčajný život


kniha týždňaKNIHA TÝŽDŇA

(mab)

Daniela Příhodová: Rajská záhrada, Vydavateľstvo MS, Martin 2012

Klasické životné príbehy videné optikou ženskej autorky sú dnes už bohužiaľ skôr zriedkavosť. Na knižnom trhu ich totiž prevalcovala masová produkcia takzvaného „ženského čítania“, ktorému sa kedysi dávno hovorilo aj „červená knižnica“. Sentiment, podliezanie čitateľke, šablónovitý dej na tému, ako veľká láska šťastie našla. Toto však určite neplatí pre knihu Daniely Příhodovej.

Spoluzakladateľka Klubu slovenských prozaičiek Femina má za sebou desiatku kníh, ktoré znesú prísnejšie kritériá ako prvoplánové čítanie medzi praním a varením, prípadne tesne pred spánkom ako pomerne neškodný uspávací prostriedok. Jej najnovší román Rajská záhrada je autobiograficky ladené rozprávanie obohatené o fiktívne príbehy, v ktorom autorka mapuje život ženy v najlepšom veku na pozadí spoločenských zmien. Od vojnových udalostí, cez SNP až po politické procesy v päťdesiatych rokoch. Ide o sugestívnu generačnú výpoveď spisovateľky, ktorá nepotrebuje svoj príbeh ozvláštňovať násilnými konfliktami, veď život dnešných seniorov bol na turbulencie bohatý aj bez toho.

Daniela Příhodová používa vo svojom románe klasické postupy, vybrúsený štýl bez jazykových experimentov a z knihy doslova cítime jemnú nostalgiu za mladosťou, aj keď sa odohrávala v krutých a búrlivých časoch, ktoré si dnešný tínedžeri nevedia ani predstaviť. Práve pre spomínaný jazykový cit a už takmer zabudnuté štýlotvorné prostriedky pôsobí Rajská záhrada ako pohľadnica z dávnejšie minulých čias. Pohľadnica, ktorá však vie rozprávať a má určite čo povedať aj dnešným čitateľkám. Už najmenej jedno storočie sa literárni kritici sporia o tom, či existuje „mužské“ a „ženské“ písanie. Realisti hovoria o dobrom a zlom texte. Příhodovej kniha patrí do tej prvej skupiny.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.