3 OTÁZKY PRE: Branislava Ondruša, podpredsedu výboru NR SR pre sociálne veci, SNN 48

Branislava OndrušaZákon o daniach a odvodoch z dielne SaS tvoril základ budúcoročného rozpočtu.   Čo daňovou a odvodovou reformou pripravovala vláda pre občanov SR?

Aj keď vláda hovorila len o superhrubej mzde, návrh obsahuje viaceré zmeny, ktoré jej samostatne v parlamente neprešli, lebo vyvolali veľký odpor verejnosti. Napríklad sa mal predĺžiť vek odchodu do dôchodku, mala sa spomaliť valorizácia dôchodkov a zmeniť výpočet dôchodkov tak, že by boli nižšie ako v súčasnosti. Alebo razantným spôsobom sa mala znížiť podpora v nezamestnanosti a skrátiť čas jej vyplácania. Fakticky by dávky v posledných mesiacoch dostali poberateľov pod úroveň v hmotnej núdzi.

 

Podľa ministra Mihála mali si však občania reformou prilepšiť.

Napríklad ten, kto má hrubú mzdu 400 eur, by reformou získal 20 centov a kto zarába 3 200 eur by si prilepšil o 11 eur mesačne. Len na budúci rok by pre navrhované zmeny prišla sociálna poisťovňa o 1,4 miliardy eur, nehovoriac o zdravotných poisťovniach.

 

Aký je postoj Smeru k navrhovanému konceptu superhrubej mzdy?

Ten je pre nás absolútne neprijateľný, lebo radikálne zvyšuje daňové zaťaženie najmä ľudí s nízkymi príjmami. Platili by dvadsať- až tridsaťnásobne vyššie dane ako  súčasnosti. Na druhej strane povinnosť platiť všetky odvody by sa preniesla zo zamestnávateľa na zamestnanca, takže by zanikol právny vzťah medzi zamestnávateľom a poisťovňami. Podľa doterajšieho platenia poistného sa dá predpokladať, že zamestnanci nebudú mať z čoho si ho platiť. Ako to štát vyrieši? Dobrovoľným platením poistného? Takže sa vytvorí priestor na ďalšie súkromné podnikanie a štát sa zbaví akejkoľvek povinnosti voči občanom. Nuž to si dosiaľ nedovolila nijaká pravicová vláda vo svete.      

         Eva ZELENAYOVÁ

.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.