Nevďak k osobnostiam, čo nás dostali na kultúrnu mapu Európy
Zhováral sa Maroš M. BANČEJ
● Ako by ste čitateľom SNN predstavili Spoločnosť svätého Gorazda, ktorej ste predsedom?
Spoločnosť svätého Gorazda (SSG) bola ustanovená pri príležitosti 15. výročia zrodu novodobej svätogorazdovskej tradície Slovákov – 27. júla 2004. Jej poslaním je odborná starostlivosť o rozvoj tejto tradície, a to skúmaním a približovaním diela prvého po mene známeho vzdelanca – polyhistora a svätca slovenského pôvodu Gorazda.
● Spoločnosť svätého Gorazda bola základným iniciátorom realizácie súsošia svätých Cyrila, Metoda a Gorazda, ktoré by malo stáť na bratislavskom Hurbanovom námestí. Čo podľa vás spôsobuje neustále prieťahy pri realizácii tohto, pre národné povedomie dôležitého projektu?
Súsošie sv. Cyrila, Metoda a Gorazda má súčasným i budúcim generáciám pripomínať, že vďaka ich dielu sme sa už v IX. storočí ocitli na kultúrnej mape Európy a sveta. Toto dielo výrazne prispelo k vytvoreniu identity a štátnosti našich predkov, zároveň ním obohatili európske i svetové kultúrne dedičstvo originálnym kultúrno-civilizačným vkladom. Cyril a Metod sa aj vďaka tomuto dielu na našom území stali spolupatrónmi Európy. Neustále prieťahy pri realizácii tohto originálneho projektu spôsobuje neúcta k všetkému vyššie uvedenému a snahy zabrániť osadiť v hlavnom meste SR kresťanský symbol európskeho významu.
● Na budúci rok oslávime 1 150. výročie príchodu vierozvestcov na územie Veľkej Moravy. Môžete prezradiť niektoré zaujímavé podujatia, ktorými sa do osláv zapojí Spoločnosť svätého Gorazda?
SSG v spolupráci najmä s Národným osvetovým centrom a Maticou slovenskou uskutoční okolo15 celoštátnych a medzinárodných aktivít. Z už v poradí 24. svätogorazdovských dní uvediem len pre ilustráciu Gorazdov literárny Prešov, Gorazdovo výtvarné Námestovo, Gorazdovu duchovnú pieseň, ďalej odborno-umelecké podujatia Vďakyvzdanie za písmo k priblíženiu myšlienkového odkazu diela Cyrila a Metoda do našej národnej, kultúrnej i kresťanskej prítomnosti.
r