Ako si pestovať a chrániť malých podnikateľov


danko štvorecS predsedom SNS Andrejom DANKOM o problematike nezamestnanosti

Ako si pestovať a chrániť malých podnikateľov

Ján ČERNÝ – Foto: archív SNN

Podľa analýzy Medzinárodného menového fondu je slovenská ekonomika 2,5 percenta pod svojimi možnosťami. Vysoká nezamestnanosť a slabý domáci dopyt spôsobujú, že firmy nevyužívajú svoje kapacity naplno. Malí podnikatelia, mikrofirmy a mnohí živnostníci končia so samoživiteľstvom, pretože už nevládzu a nechcú ďalej na svojich bedrách znášať najrôznejšie reformy. Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko v našich politických kruhoch „patrí“ iba sebe a svojej strane.

Nemožno ho obviňovať z toho, že by v slovenskom politickom boji bol spojencom opozície, ale na rozdiel od svojho predchodcu v čele strany neotáľa s kritikou vlády, ak má dôvod domnievať sa, že je oprávnená.

OTRASENÁ PERSPEKTÍVA

Predseda SNS teda vyjadruje znepokojenie nad vysokou nezamestnanosťou na Slovensku a nad faktom, že „ vláda robí veľmi málo skutočne konkrétnych a efektívnych krokov na riešenie tohto problému“. Vníma obrovský problém nezamestnanosti mladých ľudí. Vo veku do 30 rokov pracuje u nás iba polovica práceschopných ľudí. „Nie je predsa možné, aby trinásťtisíc absolventov nemalo nijakú šancu nájsť si zamestnanie a bolo zaregistrovaných na úradoch práce,“ pripomína Andrej Danko. SNS podľa neho opakovane navrhuje ako ozdravné opatrenia návrat k jednotnej dani, výraznejšie zníženie odvodového zaťaženia pre živnostníkov a malých a stredných podnikateľov, zmeny pri dohodách o pracovnej činnosti a dohodách o vykonaní práce, ktoré by podporili zamestnanosť a flexibilitu na trhu práce. Podľa jeho strany by mal priaznivý vplyv na trh práce aj príspevok pre zamestnávateľa na zamestnanie absolventa vo forme znížených odvodov na istý čas. „Toto opatrenie by malo za následok menšie rady nových nezamestnaných, úsporu na vyplácaní dávok v nezamestnanosti a ďalšie dane z príjmu týchto zamestnancov,“ myslí si predseda SNS. A pridáva: „Netreba tiež zabúdať, že rady nových nezamestnaných z radov absolventov má na svedomí nedostatočné prepojenie školstva a praxe. Kým mnohé rýchlokvasené školy chrlia absolventov v humanitných odboroch, ktorí nemajú šancu uplatniť sa na pracovnom trhu, mnohé technické odvetvia zápasia s nedostatkom stredných i vysokoškolských kádrov,“ upozorňuje A. Danko.

HORA KONKURZOV

Slovenská národná strana vyzýva vládu, aby urýchlene prijala koncepčné opatrenia, ktoré môžu zachrániť malé a stredné slovenské firmy pred krachom. Medziročný nárast konkurzov malých firiem dosahuje úroveň 40 percent, a to je ešte údaj z čias, keď sa nevedelo o takzvanej daňovej licencii. „Dôvodom je okrem iného – podľa vyjadrení kompetentných predstaviteľov v sektore malých a stredných firiem – najmä pretrvávajúca hospodárska neistota, nepriaznivý stav podnikateľského prostredia, problémy v oblasti vymožiteľnosti práva a zvýšenie daní a odvodov. Navyše, veľké firmy neplnia záväzky voči malým firmám, čo je tiež dôvod, pre ktorý malé firmy nedokážu prežiť,“ tvrdí Andrej Danko. SNS podľa neho už niekoľkokrát upozornila na to, že zvýšenie dane z príjmu, zmeny Zákonníka práce a zmeny pri dohodách o pracovnej činnosti či pri dohodách o vykonaní práce a zvýšenie odvodov sú likvidačné pre všetky podnikateľské subjekty, najmä však pre malé podniky, ktoré sú v čase hospodárskej krízy zraniteľnejšie. Posilnenie a naštartovanie ekonomiky spočíva v súčasnosti najmä v rozvoji malých firiem, ktoré predstavujú nezanedbateľné percento podnikateľských subjektov.

CHÝBA MOTIVÁCIA

„Vláda by nemala na podnikateľov pôsobiť demotivačne a hľadať príjmy skôr v škrtoch na výdavkovej strane štátu a pri plytvaní s verejnými financiami,“ myslí si Andrej Danko a dodáva, že „zvýšenie daní a odvodov pre malých podnikateľov neprinieslo vyššie príjmy do štátneho rozpočtu. Jedinými privilegovanými sú v týchto prípadoch monopolné nadnárodné koncerny. SNS preto vyzýva na návrat k jednotnej dani, k zníženiu odvodov a na zrovnoprávnenie nadnárodných a malých podnikateľských subjektov,“ pripomína Andrej Danko.

Malé a stredné podniky sú hnacou silou európskeho hospodárstva, zdrojom pracovných príležitostí a rozhodujúcou podporou konkurencieschopnosti a zamestnanosti. Kým v štátoch Európskej únie vzniká čoraz viac mikropodnikov a vlády členských štátov im vytvárajú podmienky na ich vznik a prežitie, na Slovensku naopak, malí a strední podnikatelia musia zápasiť s čoraz vyšším daňovým a odvodovým zaťažením. Posilnenie a naštartovanie ekonomiky spočíva najmä v rozvoji malých firiem, ktoré predstavujú nezanedbateľné percento podnikateľských subjektov. Každá vláda by preto mala mať záujem na tom, aby ich fungovalo čo najviac a aby ich majitelia či zamestnanci nezostali na krku štátu.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.