Pracujúci s nízkymi príjmami nezaujímajú u nás nikoho


peniaze 2Demokracia nesmie byť len o nekonečnej ústretovosti, je aj o povinnostiach

Pracujúci s nízkymi príjmami nezaujímajú u nás nikoho

Ivan BROŽÍK – Ilustrácia: archív

Keď vlani splnomocnenec vlády pre Rómov Peter Pollák predstavil základné piliere reformy, Slovenské národné noviny okamžite poukázali na to, že niekto, kto si mýli demokraciu s politizovaním, ju napadne na ústavnom súde. Deje sa tak v týchto dňoch. Opäť niekto poukazuje iba na práva a zabúda na povinnosti. Podľa nového zákona o hmotnej núdzi, ak obec ponúkne sociálne odkázanému občanovi prácu, musí odpracovať aspoň tridsaťdva hodín mesačne. Inak nemá nárok na dávku vo výške približne šesťdesiat eur.

Zákon tak jasne formuluje historickú spoločenskú pravdu – bez práce nie sú koláče. Napokon, presne tak pri navrhovaní zákona argumentoval nielen Peter Pollák, ale aj minister vnútra Robert Kaliňák. Na druhej strane – desaťtisíce tých občanov, ktorí pracujú za minimálnu mzdu a živia z nej svoje rodiny, deti riadne posielajú do škôl a vychovávajú z nich slušných, vzdelaných, lojálnych občanov, prispievajú odvodmi aj na sociálne podpory asociálom.

ZVRÁTENÁ SPRAVODLIVOSŤ

Verejná ochrankyňa ľudských práv (ombudsmanka) Jana Dubovcová má „v zásade viacero otáznikov nad tým, či zákonná úprava, ktorá viaže poskytnutie dávky v hmotnej núdzi na nejakú povinnosť, je v súlade s ústavou. Ja sa domnievam, že nie. Je viac oblastí, o ktorých si myslím, že táto právna úprava nezodpovedá ústave“. Zaujíma ju napríklad aj článok 19, ktorý hovorí o tom, že „každý má právo na ochranu pred neoprávneným zasahovaním do súkromného a rodinného života“. Ale sú tu aj mnohé morálne otázniky, ktoré, zdá sa, tiež nikoho nezaujímajú. Veď čím upúta občan, ktorý je slušný, pracuje, vychováva deti, stará sa o svoje obydlie, nekradne, nikoho nenapáda a najmä – neignoruje zákony štátu? Ten sa pomoci nedovolá. Ani od ombudsmana...

hluchá slepá spravodlivosť

NEMÝ, HLUCHÝ, SLEPÝ

Ombudsmanka Dubovcová najnovšie tvrdí, že „... ani ústavným zákonom nie je možné meniť princípy právneho a demokratického štátu a princípy, na ktorých je ústava založená“. To ako predpoveď stavu po tom, ako sa vládna strana v prípade rozhodnutia ústavného súdu o nesúlade zákona o hmotnej núdzi s ústavou bude snažiť o zmenu ústavy. Nikto z odporcov zákona o hmotnej núdzi v jeho aktuálnej podobe si nechce pripustiť, že „princípy právneho a demokratického štátu a princípy, na ktorých je ústava založená“ už na Slovensku dlhodobo nefungujú, ak ide o ochranu slušných občanov pred konaním a správaním sa asociálov, ktoré detailne pozná celá naša spoločnosť.

KVALIFIKOVANÝ NÁZOR

Splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Peter Pollák je presvedčený, že pravidlá nového zákona o pomoci v hmotnej núdzi začnú prinášať ovocie hneď od začiatku. „Vďaka tomuto zákonu sa nám podarilo to, o čom pred nami dvadsať rokov všetci iba hovorili,“ zdôraznil. Rómska reforma je podľa neho nevyhnutná, „ak sa majú napraviť krivdy medzi tými, ktorí chcú pracovať, a tými, ktorí len čakajú na sociálne dávky, medzi tými, ktorí vedia, že musia do systému čímsi prispieť, a tými, ktorí chcú systém len zneužívať. Tí, ktorí to kritizujú, o tejto téme píšu z Bratislavy, no skúsenosti s reálnou situáciou nemajú“, vyhlásil Peter Pollák. „Pre mňa je podstatné a dôležité počuť názory ľudí z regiónov, kde je vysoká koncentrácia Rómov,“ dôrazne pripomenul splnomocnenec.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.