Dvojitá šanca


POZNÁMKA

Dvojitá šanca

(TASR+ib)

Projekt Moja pôda, ktorý sa rozbehol v polovici minulého roku, ponúkol agropodnikateľom šancu kúpiť pôdu za výhodných úverových podmienok. Pôžičku môžu splácať maximálne pätnásť rokov, jeho minimálna výška je tritisíc eur a maximálna tristotridsaťtisíc eur. Žiadatelia musia zabezpečiť minimálne pätnásť percent z objemu úveru. V prípade, že farmár úver nebude môcť ďalej splácať, pôdu predá za cenu poskytnutého úveru. Kupujúcim môže byť aj Slovenský pozemkový fond.  Slovenská záručná a rozvojová banka (SZRB) na úvery pre farmárov zatiaľ vyčlenila dvadsať miliónov eur. Za túto sumu môžu poľnohospodári nakúpiť dvadsať- až tridsaťtisíc hektárov pôdy.

 

„Od júla 2013 sa poskytlo sedemdesiatsedem úverov v objeme 13,1 milióna eur, čo je takmer štvornásobok objemu poskytnutých úverov od roku 2005 do júla 2013,“ vyčíslil riaditeľ odboru komunikácie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Peter Hajnala. Prostredníctvom tohto úverového produktu je podľa agrorezortu aj naďalej umožnené zvýhodnené financovanie kúpy poľnohospodárskej pôdy pre aktívnych farmárov, ktorí podnikajú v živočíšnej alebo špeciálnej rastlinnej výrobe. V prípade, že budú podnikať iba v rastlinnej výrobe, podmienkou je, aby desať percent ich hektárovej výmery bolo zameraných na produkciu špeciálnej rastlinnej výroby. Novinkou je, že úverový produkt je zameraný aj na parcely E (v teréne nemajú vytýčené hranice), aj na parcely C, ktoré majú vytýčené hranice.

 „Sceľovanie pozemkov pre tých, ktorí chcú seriózne hospodáriť na pôde, má význam, a preto im úvery veľmi pomohli,“ tvrdí predseda regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnave Oliver Šiatkovský. Čerpanie finančných prostriedkov podľa neho závisí od ekonomickej sily podniku. „Nájom pôdy neustále stúpa najmä na ucelenejších plochách, preto pre poľnohospodárov je investovanie do jej nákupu výhodné, ide totiž o dlhodobú investíciu,“ doplnil.

Poľnohospodári musia podľa neho investovať ďalej do pôdy, do zavlažovacích zariadení, zaťažení sú miestnymi daňami z nehnuteľností.

„Odkúpenie pôdy zaručí agropodnikateľom stabilitu, zbavia sa hrozby rastu nájomného,“ vysvetlil. Nákup pôdy štát podporuje aj preto, že Slovensko má najväčšiu rozdrobenosť pozemkov a najväčší počet vlastníkov nehnuteľností spomedzi členských krajín EÚ. Jeden list vlastníctva na konkrétny pozemok má zhruba päť až tridsať spoluvlastníkov. Parcely majú priemernú výmeru 0,45 hektára. Na štyritisícpäťsto štvorcových metrov pripadá dvanásť až pätnásť vlastníkov. Produkt Moja pôda sa rozbehol aj preto, aby slovenskí poľnohospodári vedeli získať pôdu, na ktorej produkujú, pred zahraničnými investormi. Po roku 2014 je už totiž trh s pôdou v EÚ otvorený. Nuž a v tom je tá dvojitá šanca. Malí a strední farmári sa môžu dostať k našej pôde s finančnou podporou subjektov, zúčastnených na projekte, a pôda sa tak nedostane do súkromného vlastníctva zahraničných záujemcov a špekulantov.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.