Odborníci predpovedajú na rok 2014 stabilizáciu, ba už aj rast životnej úrovne
Ekonomike nepristanú čierne ani ružové okuliare
Ivan BROŽÍK – Ilustrácia: Ľubomír KOTRHA
Nič nie je také zlé, aby to nemohlo byť ešte horšie. Vývoj slovenskej ekonomiky najmä od konca roka 2013 mnohí vidia práve takto. Na druhej strane – všetko zlé sa musí niekedy zlepšiť. To je zas pohľad oficiálnych štatistík a renomovaných inštitúcií. Venujme sa prednostne jemu, je totiž podložený reálnymi argumentmi. Rok 2013 bol pre Slovensko rokom veľmi pomalého hospodárskeho rastu, pravdepodobne bude niekde medzi 0,9 percenta a jedným percentom. To Slovensko zaraďuje na štvrté miesto v eurozóne a desiate v celej Únii.
Rok 2014 však bude v tomto smere ešte lepší, očakávame totiž rast okolo 1,7 percenta. Ak sa niekomu zdá aj to málo, asi nevie, že Slovensko nateraz nedosahuje ani tri štvrtiny priemeru HDP krajín Európskej únie. Kým výkonnosť ekonomiky sa zrýchľuje, rast cien sa spomalil. Odborník VÚB banky Boris Fojtík pre médiá vyhlásil: „Ekonomicky sa pre domácnosti rok 2014 bude zrejme niesť v znamení stabilizácie, prípadne mierneho zvýšenia životnej úrovne.“ Inštitút ekonomických a sociálnych štúdií (INESS) vlastne nepriamo tiež potvrdil, že ekonomický trend Slovenska sa zlepšuje: „Ak aj slovenská ekonomika začne konečne na Slovensku dynamicky rásť a tvoriť nové pracovné miesta, bude to napriek tomu, čo robia domáci politici,“ povedal koncom minulého roka Juraj Karpiš z INESS. No, iné sa ani nedalo čakať, ak už sa nedá sa poprieť, že Slovensko mierne zvýšilo hospodársky dynamiku a ekonomiku ťahá aj zahraničný dopyt.
■ AUTORIZOVANÁ ŠTATISTIKA
Európska komisia (EK) nám na roky 2014 a 2015 dáva dobré predpovede. Rast slovenského HDP by mal podľa nej v roku 2014 dosiahnuť 2,1 percenta (3. najlepšie miesto v eurozóne, 7. v EÚ) a v roku 2015 sa zrýchli na 2,9 percenta (3. pozícia v eurozóne, 5. v EÚ). Komisia konštatovala, že rast v roku 2013 už bol podnietený aj nárastom domácej spotreby, ťahúňom ekonomiky však bol najmä export, keď sa vývoz tovarov a služieb medziročne zvýšil o 4,6 percenta. Situácii pomohla aj stabilizácia investičných tokov, ktorá nastala najmä v druhom polroku, a slabé inflačné tlaky, ktoré by podľa údajov EK nemali narastať ani v nasledujúcich dvoch rokoch. Prognózy EK optimisticky hľadia aj na ďalší vývoj slovenskej ekonomiky, ktorej rast sa v najbližších dvoch rokoch môže priblížiť k trojpercentnej hranici. Motorom rastu má byť zvyšujúca sa domáca spotreba aj export. Mierne by mala v ďalších rokoch klesať aj nezamestnanosť. V roku 2014 by mala klesnúť na 13,7 percenta a v roku 2015 na 13,3 percenta. Tento trend potvrdili aj vládni činitelia.
■ NEPOCHOPITEĽNÁ NEVÔĽA
Európska komisia asi nevie, čo robí, zisťuje a tvrdí. Je totiž podľa niektorých našich analytikov „príliš optimistická ohľadom vývoja slovenskej ekonomiky“. Kým Brusel očakáva rast hrubého domáceho produktu Slovenska v tomto roku na úrovni 2,1 percenta, teda rozhodne vyšší ako napríklad naša Národná banka Slovenska, podľa analytika Slovenskej sporiteľne Martina Baláža bude miernejší. „Podľa nášho názoru rast HDP Slovenska v roku 2014 bude na úrovni 1,7 percenta. Komisia je pomerne optimistická aj ohľadom vývoja trhu práce, kde očakáva pokles miery nezamestnanosti. Podľa nás však nezamestnanosť aj tento rok ešte porastie,“ tvrdí tento analytik.
Prečo by to malo byť teda na Slovensku horšie? „Pribúdajú signály, že európska ekonomika už dosiahla bod obratu,“ oznámil eurokomisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn. Miera inflácie v eurozóne sa bude tento aj na budúci rok pohybovať okolo úrovne 1,5 percenta, teda pod cieľovou hranicou Európskej centrálnej banky, ktorou je inflácia na úrovni dvoch percent. Pre rok 2014 očakáva EK expanziu ekonomiky EÚ o 1,4 percenta. Napriek tomu predstavitelia slovenskej opozície podľa ich vlastných vyjadrení neočakávajú, že by sa v roku 2014 výrazne zlepšila ekonomika Slovenska. Samotná vláda si pre rok 2014 stanovila tri hlavné ciele. „Prvým cieľom je, aby sme naďalej bojovali s nezamestnanosťou. V roku 2014 bude pokračovať pokles nezamestnanosti na Slovensku,“ vyhlásil Robert Fico. Druhým strategickým cieľom je, aby v roku 2014 reálne rástli mzdy. „Odhady hovoria o tom, že rast miezd by mal byť rýchlejší ako rast cien,“ vysvetlil predseda vlády. A do tretice – vláda sa aj v tomto roku bude sústreďovať na boj s daňovými únikmi.