Anton Hikysch: Milujte kráľovnú


KNIHA TÝŽDŇA

VSSS, Bratislava 2012

Hykischov román Milujte kráľovnú vyšiel prvý raz v roku 1984. Ktovie, či by sa bol autor venoval historickým témam nebyť zákazu publikovania po roku 1968. V roku 2012 Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov poskytlo čitateľskej verejnosti znovu román Antona Hykischa, ktorý sa medzičasom stal doslova bestsellerom.

S odstupom času a so zmenou spoločenského poriadku sa román stal ešte zrozumiteľnejším širokému čitateľskému publiku, ktoré môže lepšie vychutnať prácu autora s jeho schopnosťou pochopiť dobu. Aká je odrazu blízka a zrozumiteľná dnešnému človeku problematika daní spred tristo rokov. Peniaze chýbali na panovníckom dvore Márie Terézie rovnako, ako chýbajú súčasným vládam na Slovensku. Osvietená panovníčka si neželala iba vyššie zaťaženie ľudu, ale aj šľachty a kléru. Finančná oligarchia nič nezmenila na svojom konaní. Bohatí bohatli vtedy a bohatnú aj dnes. Hykischov román oplýva bohatosťou jazyka, skvelými sekvenciami a priam labužníckymi metaforami. Predstavuje slovenských velikánov tej doby na dvore Márie Terézie, zaľudňuje históriu monarchie aj Slovákmi a slovenskými reáliami. Otvára najhlbšie osobnostné zákutia našich panovníkov, predstavuje viedenský dvor, ale aj Bratislavu. Približuje význam Slovenska v monarchii, jeho životaschopnosť i obmedzenia vyplývajúce z mocenskej podriadenosti voči šovinistickým tendenciám centrálnej politiky.

Hykisch obohatil slovenskú literatúru o skvelý historický román. A v súvislosti s počítačovou generáciou neschopnou porozumieť textu sa vynára otázka, či sa nájdu pokračovatelia takých autorov ako Hykisch. Schopných porozumieť nielen textu, ale aj dobe a konaniu jej aktérov.                                                                   

Eva ZELENAYOVÁPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.