Básnik, ktorý sa rozdáva deťom

ján turan-básnikdevínMEDAILÓN

Marek DANKO

Básnik, redaktor, autor nezabudnuteľných kníh pre deti, ale najmä kultúrny dejateľ, tak by sa dal charakterizovať Ján Turan. Do života vstupoval s vtedy smrteľnou diagnózou – tuberkulózou. Prežil, a možno aj vďaka tomu sa v ňom znásobila citlivosť vnímať, prežívať. Od svojho debutu Jar (1954) má na svojom konte niekoľko desiatok básnických zbierok, prekladov, textov piesní, ale v poslednom období najmä kníh pre deti, čo mu zabezpečuje trvalé miesto v kruhu kvalitných slovenských autorov.

            Narodil sa 13. 2. 1932 v Úľanoch nad Žitavou. Pochádzal zo skromných pomerov. Ťažká choroba, spomínaná v úvode, takmer predčasne ukončila život talentovaného mladého muža. O to viac sa vrhol do vôd literatúry a kultúrneho života, keď mu to zdravie už ako-tak dovolilo. Od roku 1958 pôsobil vo vydavateľstve Mladé letá ako redaktor a v rokoch 1964 – 1976 ako vedúci redaktor pôvodnej tvorby. Múzy si ho však našli aj v iných žánroch, konkrétne na poli slovenského divadla. V rokoch 1972 – 1976 bol zastupujúcim riaditeľom Poetickej scény a v rokoch 1976 – 1979 riaditeľom Štátneho bábkového divadla v Bratislave. Vzťah k tvorbe pre deti sa preniesol aj do jeho pôsobenia ako šéfredaktora v najstaršom detskom časopise Slniečko. Medzitým vychádzali jeho básnické zbierky ako Biele ticho (1958) a Som to ja a ty (1961). Aj keď sa Ján Turan musel osobnostne vyrovnávať s rokmi normalizácie a cez angažovanú textársku tvorbu či rôzne antológie občas poplatné dobe, zachoval si vždy básnickú iskru. Tú iskru, ktorou sa pokúšal a pokúša zapáliť plamienok poézie u najmladších čitateľov, pre ktorých za posledných dvadsať rokov napísal vari tucet kníh, ktoré deti sprevádzajú už od ich prvej triedy v škole ako Moja prvá knižka. Básnik, prekladateľ a textár Ján Turan sa v týchto dňoch dožíva pekného jubilea 80 rokov.

 Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.