Mohli sme mať svojho Kekonena

ťažký laco 1 1KNIHA TÝŽDŇA

Zostavovateľ Jozef Leikert vydal Svedectvá Ladislava Ťažkého

D. D. KERNÝ

Päťdesiat osobností, priateľov, rodinných príslušníkov a známych napísali na výzvu prof. Jozefa Leikerta spomienku na spisovateľa Ladislava Ťažkého. Zborník vyšiel zásluhou Kulturologickej spoločnosti v Nitre ako Studia culturologica Nr. 12 síce s vročením 2011, no do rúk čitateľom a záujemcom sa dostáva až teraz. V neposlednom rade bola dôležitá podpora Ministerstva kultúry SR.

Vynikajúci organizačný počin prof. Leikerta je nielen svedectvom, ktorým sa nám prihovára samotný autor L. Ťažký, ale je aj svedectvom o tom, ako mohutne bol prítomný vo vedomí mnohých ľudí, ako rozmanito sa zapísal do dejín slovenskej pamäti. Nemožno obísť ani to, čo o Ťažkom napísal kardinál Ján Chryzostom Korec pod titulom Pútnik nášho času. V niekoľkých slovách je vystihnutý život a osud Laca Ťažkého, ktorý sa stal jedným z tých Slovákov, o ktorých možno smelo povedať, že boli mravnými etalónmi svojej doby. Z mnohých spomienok a svedectiev veľa hovorí aj text Jána Čomaja – Mohli sme mať svojho Kekonena. Treba pripomenúť, že Kekonen bol fínskym prezidentom a s odstupom dnešnej skúsenosti si nejeden z nás kladie otázku, čo by nasledovalo, ak by sa jedna z epizód vývoja v roku 1992 – 1993 skončila tým, čo naznačuje J. Čomaj. Skrátka, keby sa majster Ťažký stal hlavou novovzniknutej Slovenskej republiky. Prv ako sa vrátime k hodnoteniu textu zborníka zostaveného prof. J. Leikertom v niektorom z nasledujúcich čísel SNN, treba mimoriadne vyzdvihnúť inšpiratívny návrat k svedectvám o významnom slovenskom autorovi, ako aj organizátorské úsilie zostavovateľa, výsledkom čoho je skutočne nekaždodenná kniha, kniha dokument, pocta, ale aj kniha memento.

 



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.